„Založit nadační fond Archanděl jsem si přál hned po své úspěšné transplantaci, kterou jsem pro záchranu života podstoupil v loňském roce,“ říká Pietr. Nadační fond se zaměřuje na poskytování finanční, emocionální a praktické pomoci lidem, kteří čekají nebo již prošli touto náročnou lékařskou procedurou. Webová stránka nadačního fondu www.archandel-nf.cz je nyní aktivní a připravena poskytovat základní informace a možnosti podpory. Vítáni jsou i zájemci o dobrovolnickou činnost.

Fondu udělil na činnost záštitu hejtman Libereckého kraje Martin Půta: „Marek Pieter si nedávno prošel těžkým životním obdobím. Přeji mu hodně sil a zdraví do dalších let. Nadační fond Archanděl, který založil, nabízí pomocnou ruku všem těm, kteří se ocitli ve složité životní situaci kvůli svému zdraví a museli podstoupit transplantaci orgánů či je takový zákrok teprve čeká. Pevně věřím, že se díky nadaci dostane účinné podpory co nejvíce lidem,“ uvádí Půta.

V roce 2022 bylo v ČR provedeno celkem 872 transplantací orgánů. V České republice je 7 transplantačních center kde se provádí transplantace srdce, plic, jater, ledvin, slinivky břišní, Langerhansových ostrůvků, tenkého střeva a připravuje se transplantace dělohy.

Panenky pojmenované Bledule jarní a Eftemii míří na benefiční aukci do Prahy.
VIDEO: Panenky z Železného Brodu podpoří UNICEF. Výtěžek z aukce pomůže dětem

Na transplantaci aktuálně čeká 1039 pacientů zapsaných na čekací listině. „Nadační fond je připraven poskytovat technickou, administrativní i multifunkční pomoc, a to pacientům po celé České republice. Důležité je i sdílení osobních příběhů pacientů, kteří se úspěšně vrátili do plnohodnotného života po transplantaci a tím inspirovat druhé a snížit jejich strach z náročné operace,“ dodává Pietr.

Archanděl bude spolupracovat s odborníky v oblasti medicíny, psychologie a práva, aby zajistil co nejkomplexnější podporu pacientům. Fond bude také spolupracovat s nemocnicemi a zdravotnickými zařízeními.

Činnost Nadačního fondu Archanděl je možné podpořit libovolnou částkou na č.ú.: 2702613505/2010.