„Není obvyklé, aby podobnou akci hradila samospráva, tedy samotné město. Řekl bych, že se jedná o unikát nejen v Libereckém kraji, ale v celé republice. Napomohla tomu dobrá kondice městského rozpočtu,“ poznamenal primátor Jablonce Jiří Čeřovský.

Na realizaci souvisejících investic za více než 16 milionů, jako jsou například zpevněné plochy, vjezdové brány, parkování či dva záložní generátory, přispěl dotací 7,6 milionu Liberecký kraj. Nákup některých zdravotnických přístrojů financovala nemocnice pomocí evropských strukturálních fondů a Libereckého kraje. Z vlastních zdrojů pak pořídila nemocnice další přístrojové vybavení, nábytek i počítačovou techniku a zajistila terénní úpravy v okolí PIM.

V pavilonu jsou moderně vybavená oddělení ARO a JIP s celkovou kapacitou 18 lůžek – šest ARO a 12 JIP, inspekční pokoje primářů, zasedací místnost, kanceláře administrativy a vedení nemocnice. Nové oddělení ARO nabídne moderní, takzvaný boxový systém. „Zajištěn tak bude lepší komfort a soukromí pacientů i jejich příbuzných,“ vysvětlil primář ARO Martin Bartoň.

V lednu 2020 se dokončovalo okolí pavilonu a osazovaly se dva generátory, které zajistí při výpadku proudu dodávku energie pro celý nemocniční areál. Právě jejich pořízení podpořil Liberecký kraj.

„Jablonecká nemocnice jakožto třetí největší zdravotnické zařízení v kraji si moderní pavilon intenzivní medicíny zaslouží. Dosud zde nebyl pro pacienty tolik potřebný komfort. Kvůli nedostatku místa museli dokonce lékaři odkládat některé operace,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

V příštích dnech se do nového pavilonu začne stěhovat vedení nemocnice a primáři sídlící dosud ve 4. patře chirurgického pavilonu, který se tak uvolní pro rozšíření některého lůžkového oddělení. Poté se přestěhuje chirurgická JIP a ARO. „Musíme se na to důkladně připravit, dovybavit pavilon týlovým materiálem. Chceme provoz pavilonu spustit v pondělí 16. března, tedy hned po jarních prázdninách,“ popsal ředitel nemocnice Vít Němeček.

Až pak začne nový pavilon postupně sloužit pacientům, jimž bude péči poskytovat 94 zdravotnických pracovníků, z nichž osm nemocnice přijala kvůli rozšířené péči.

O výstavbě pavilonu z peněz města rozhodli zastupitelé v roce 2016. Předtím magistrát předpokládal financování ze strany města ve výši 100 milionů korun a z padesátimilionové dotace ministerstva zdravotnictví. Dotaci ministerstvo ale nakonec neposkytlo.

Protože státní dotace nedopadla, muselo se opakovaně vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby. Výstavba pětipodlažní budovy v areálu Nemocnice Jablonec začala poklepáním základního kamene 16. května 2018.