Ivan Ullsperger byl jediným československým běžcem, který dokázal opakovaně porazit Emila Zátopka v době jeho největší sportovní kariéry a mohl se stát stejně nesmrtelným. Jeho kariéru ale na vrcholu sil, kdy se připravoval na olympijské hry v Melbourne, zabrzdil v roce 1955 prodělaný zánět mozkových blan. „Nemohl jsem spát, třeba jen dvě hodiny, hlava urputně bolela. Když jsem nemohl spát, pořád jsem pracoval na zahradě,“ řekl Ivan Ullsperger v rozhovoru pro Deník v roce 2016, kdy oslavil 85. narozeniny.

Přesto to nevzdal a běhával dlouhé tratě i coby veterán. Na neoficiálním atletickém mistrovství světa veteránů v Japonsku v roce 1975 konaném při příležitosti 30. výročí od konce 2. světové války vyhrál běh na 25 kilometrů. „Dokázal jsem běhat poctivě, i za veterány jsem běhával stejné nálože jako zamlada. Na olympiádě bych měl na špičku. Bez bobulí, nepil jsem ani kafe,“ doplnil před třemi lety. Ivan Ullsperger zemřel 7. června 2017 ve věku 86 let.

Cenu města za něj převzal vnuk Miroslav Ullsperger. „Dědeček byl sportovcem do poslední chvíle. Když už nemohl chodit, alespoň jezdil doma na rotopedu, každý den kolem třiceti kilometrů,“ popsal. 

Druhou cenu Pro meritis převzal z rukou primátora Čeřovského pedagog jablonecké ZUŠ a sbormistr dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude! Tomáš Pospíšil. „Práce s dětmi je krásná. Děti nejsou horší, než jaké byly dříve, jak se někdy říká. Naopak. Práce s nimi mě stále nesmírně těší a nabíjí. Doufám, že to tak bude i nadále,“ přiblížil sbormistr.

Tomáš Pospíšil dovedl svůj sbor k mnoha mezinárodním úspěchům, například k vítězstvím na olympijských hrách sborového zpěvu World Choir Games či na mistrovstvích světa. Soubor Iuventus, gaude! vznikl pod jeho vedením na podzim roku 2005 a od té doby se v něm vystřídaly stovky mladých zpěváků.

Nechyběl ani slavnostního koncert

Slavnostní rámec celému novoročnímu večeru dodala Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Kaspara Zehndera. „Královéhradecká filharmonie je už tradiční součástí slavnostního koncertu. Letos přivezla program nazvaný Tango sinfónico,“ doplnila vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová.

Se symfonií vystoupili také zpěvačka Analia Selis, klavírista Mariano Castro a hráč na bandoneon Omar Massa z Argentiny.

Novoroční koncert pořádá Jablonec nad Nisou v městském divadle od roku 2011. Cenu města Pro meritis na něm začal primátor udělovat o rok později. Jejím prvním držitelem byl Václav Vostřák, dnes už zesnulý dlouholetý jablonecký zastupitel, milovník historie a lidový vypravěč. Mezi dalšími oceněnými jsou například manželé Scheybalovi nebo Jaroslav Hlubůček.