Za týden mělo začít už jednou odložené kolo tradičních setkáních vedení jabloneckého magistrátu s obyvateli. Kvůli nouzovému stavu nařízenému vládou kvůli šíření koronaviru ale minimálně dvě neproběhnou.

Vyhlášení nouzového stavu ruší první dvě setkání v centru a ve Mšeně. O osudu ostatních setkání se rozhodne po páteční prezentaci plánu dalších mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví.

Obyvatelé centra a části Mšeno se tak zřejmě letos hostů z jabloneckého magistrátu nedočkají. Návštěvnost na obou setkáních bývá přitom veliká. Setkání se měla uskutečnit na jaře, ale byla přesunuta až na říjen. „Člověk ví, jaká je situace, ale nechápe, proč nešla setkání uspořádat dříve,“ zazněla otázka Davida Algrena v aplikaci magistrátu Otázky a odpovědi.

Jeden cyklus byl naplánovaný už na jaře, ten ale musel magistrát zrušit. „Pak přišly prázdniny, které jsou kvůli dovoleným nevhodné k pořádání podobných akcí. K uspořádání cyklu setkání, kterých je sedm, je třeba sladit diáře mnoha lidí s volnými termíny zařízení, v nichž setkání probíhají,“ odpověděla mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Konání setkání zabránil vyhlášený nouzový stav, který nastal v polovině března. „A nyní je další nouzový stav důvodem zrušení zatím prvních dvou z nich,“ poznamenal primátor města Jiří Čeřovský.

Lidem přitom chybí, že nemohou své problémy probrat přímo s vedením jablonecké radnice. „V centru je pořád co řešit. Třeba nevhodné chování některých lidí v okolí obchodního domu Central nebo situace na letní scéně Eurocentra, kde se schází ti samí,“ přiblížil osmapadesátiletý Jiří, obyvatel ulice Komenského.

Setkání byla plánovaná od 13. října. První se mělo uskutečnit v Eurocentru pro obyvatele z centra města 13. října, druhé v pořadí bylo to mšenské 15. října. „Zatím opatření platí do 18. října, pokud tedy nepřijdou další v pátek, pak budeme v seriálu setkání pokračovat od 20. října v Kokoníně,“ doplnil Čeřovský

Opatření, která společně s nouzovým stavem od 5. října vešla v platnost, zakazují organizování vnitřních akcí nad 10 osob.

Dotazy lze radnici poslat e-mailem

Těm, kdo se chystali na setkání v centru nebo ve Mšeně a mají připravený dotaz či neodkladný problém, který je pálí, nabízí magistrát náhradní řešení. Své dotazy nebo připomínky mohou adresovat Janu Štolovi na mail stol@mestojablonec.cz, případně na adresu fricova@mestojablonec.cz. „Všechny zaslané dotazy zodpovíme písemně elektronickou cestou přímo tazateli,“ popsal Jan Štol.

Další setkání jsou plánovaná až na listopad pro lokalitu Šumava a Jablonecké Paseky (jídelna ZŠ Šumava, 3. 11.), Proseč nad Nisou (místní hasičská zbrojnice, 5. 11.), Žižkův Vrch (jídelna ZŠ Žižkův Vrch, 10. 11.) a Rýnovice s Lukášovem (jídelna ZŠ Rýnovice, 12. 11.), začínat mají vždy v 17 hodin. O tom, zda se konat budou či ne, rozhodne vedení magistrátu v pondělí 12. října. Na stole je i takzvané distanční setkání.