Zděšení a zlost na vedení města. Obyvatelům městských nájemních bytů v Jablonci přišla poštou informace o zvýšení nájmů o 20 procent. Některým dorazila dokonce až v době, kdy naplno platila omezení ohledně šíření koronaviru. „V téhle těžké době spousta lidí přijde o práci a zkrachuje. Měli byste to znovu projednat a odložit,“ obrátila se na magistrát Eva Váňová. Zdražovat se však nakonec nebude. Aspoň ne nyní.

Celá situace nastala ještě před vyhlášením nouzového stavu. S ohledem na vysoký počet nájemníků a dlouhodobou nemoc pracovnice bytového oddělení byly dokumenty zasílány postupně všem nájemníkům v první polovině března, nyní jsou už všechny dokumentace odeslány. „Větší část dopisů zamířila nájemníkům ještě před vyhlášením nouzového stavu, kdy nikdo nemohl předpokládat, že pošta bude doručovat písemnosti v mimořádném režimu,“ sdělil tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Komentář Jana Sedláka: O zavřených parkovištích

Nájmy v městských bytech se měly podle původního únorového rozhodnutí radních zvednout od července letošního roku o 20 procent. Nestane se tak. „Rada města na začátku dubna rozhodla, že nově bude v městských bytech platit vyšší nájemné až od 1. ledna následujícího roku,“ doplnila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Jablonečtí radní zároveň rozhodli odložit splatnost nájemného v nebytových prostorách, a to tak, že nájemné za duben, květen, červen a červenec bude splatné do 31. července 2020.

„Schválením odkladu neříkáme, že pokud nájemce bude chtít platit pravidelně měsíčně, tak že nesmí. Jen nabízíme možnost odkladu a uklidnění nejistoty mezi podnikateli,“ vysvětlil ekonomický náměstek Jablonce nad Nisou Milan Kouřil.

Ne každý ale podniká buď ve svém, nebo v nájmu města. Podnikatelé se musí s pronajímateli prostor domluvit sami. „Já osobně mám platit sedm tisíc korun měsíčně za nebytový prostor, kde mám momentálně pozastavenou činnost. Být v nájmu města, tak duben, květen a dost možná i červen nebudu vydělávat, ale zaplatím majiteli v červenci 21 tisíc,“ povzdechla si provozovatelka tanečního studia Alegras Jana Kroulíková.

Na Malé Skále uzavřeli velká i malá parkoviště.
FOTO: Na Malé Skále uzavřeli velká i malá parkoviště

Už tuto středu rozhodnou o nájemném pro podnikatele využívající městské prostory v Železném Brodě. „Navrhnu odpuštění nájemného po dobu trvání nouzového stavu. V městských prostorech máme restaurace, kadeřnictví. Nebylo by fér, kdybychom našim lidem nepomohli alespoň takhle. Věřím, že se v radě dohodneme,“ sdělil starosta Železného Brodu František Lufinka.

V Tanvaldu o snížení nájmu jednali, nakonec ale došli ke shodě, že to není třeba. „Město nemá příliš objektů, kde sídlí podnikatelé. Vše jsme privatizovali už v 90. letech,“ popsal starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek. V prostorech města tak fungují především lékařské ordinace.