Po letech chátrání se jich konečně dotkla ruka řemeslníka. Řeč je o bytech v majetku Jablonce. Ten je začal opravovat, do letních prázdnin jich má být hotových deset. První etapa letošních rekonstrukcí přijde městskou kasu na zhruba 2,6 milionu korun.

Opravu už mají za sebou první dvě garsonky v ulici Petra Bezruče. „Prozatím jde o zlomek z celkového počtu všech městských bytů, které potřebují zásah v podobě větší rekonstrukce,“ přiblížil náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

Dalších osm bytů v ulicích Skřivánčí a Řetízková na Žižkově Vrchu projde opravou do konce června. Nyní v nich pracují stavební dělníci. „První zrekonstruované byty pak chceme udělovat na podzim,“ upřesnil Matek. Práce na dalších městských nemovitostech budou následovat.

A co všechno řemeslníci dělají? „Vyměňujeme základní elektroinstalaci, rozvody vody, štuky, omítky, malby, snižovali jsme stropy, dáváme nové podlahy. Kompletní rekonstrukcí prochází i koupelny a na závěr přibudou i nové kuchyňské linky,“ vypočítal pověřený vedoucí technického odboru jabloneckého magistrátu Pavel Kozák. Bytový blok pochází ze 30. let minulého století.

Malé byty budou sloužit jako startovací dostupné bydlení. Ty na Žižkově Vrchu mají dispozici 1 + 1 a měří kolem 42 metrů čtverečních. Jsou v podstatě všechny stejně velké. Lépe řečeno malé. I to se ale dá změnit. Poptávka po malých bytech je, po větších ale rovněž.

„Máme prázdné dvě dvojice bytů naproti sobě. Vždy dva spojíme do jednoho, vznikne tak prostorný byt o výměře osmdesáti metrů čtverečních,“ popsal Pavel Kozák.

Zmíněné rekonstrukce vycházely ze standardizovaných postupů, proto na tyto zakázky magistrát rovnou oslovil firmy, se kterými má dobré zkušenosti. Práce na městských bytech mají pokračovat nadále, jen letos chce město opravit celkem dvacet bytů, vše za cirka deset milionů korun.

Opravy rozlehlejších bytů v centru města budou ale větší oříšek. Tyto zakázky už projdou výběrovým řízením. „Budeme je klasicky vyvěšovat na úřední desce a budeme jen rádi, když se jich chopí místní řemeslníci,“ popsal náměstek primátora. Podle něj je poptávka po bytech v Jablonci obrovská, ostatně jako v celé republice.

PRO HANDICAPOVANÉ

Některé bytové jednotky se zrenovují tak, aby se mohly pronajmout rodinám, které dlouhodobě pečují o osobu blízkou s handicapem a rodičům samoživitelům. „Právě segment bezbariérových bytů je v Jablonci zcela nedostatečný, to se budeme snažit rekonstrukcemi změnit,“ popsal Matek. V centru města by tak měl vzniknout i vícemetrážní bezbariérový byt s kuchyňskou linkou či sociálním zařízením upraveným pro handicapovanou osobu.

Postupná obnova městských příbytků přišla s příchodem nového vedení města. Když se po mnoha letech vydali úředníci a politici z jabloneckého magistrátu na obhlídku uvolněných bytů v majetku města, nestačili se divit. Osmdesát bytů neslo stopy devastace.

VŠUDE NEPOŘÁDEK

„Někdy to bylo opravdu drsné. V jednom bytě měla bývalá nájemnice místo postele hromadu igelitek s PET lahvemi, výkaly na zemi i na stěnách,“ popsal Matek. V jiném bytě museli cestu bytem doslova prohazovat lopatou.

Ještě na začátku 90. let měl Jablonec kolem 7 000 městských bytů, většinu z nich však postupně prodal. Aktuálně tak město vlastní 799 bytů, z toho je 77 volných, převážně však v neobyvatelném stavu.