U ošetřeného javoru v Jabloneckých Pasekách je nyní opravený křížek. Zatímco strom loni nechal odborně ošetřit jablonecký magistrát, litinový kříž nechali opravit majitelé domu, v jehož blízkosti stojí. Ošetření stromu vyšlo na 12 tisíc korun, zrestaurování křížku stálo necelých 102 tisíc korun.

Litinový kříž stojící na žulovém podstavci v Lučanské ulici v Jabloneckých Pasekách pochází z první pol. 19. století a dotváří prostředí blízkého roubeného stavení. Jeho majitelé se rozhodli nechat ho opravit. Náklady na restaurování se rovnaly částce 101 640 korun.

Historický kříž v Jabloneckých Pasekách prošel důkladnou rekonstrukcí.Historický kříž v Jabloneckých Pasekách prošel důkladnou rekonstrukcí.Zdroj: MsM Jablonec nad Nisou

„Majitelé na opravu památky získali dotaci z Libereckého kraje z programu Podpora ochrany přírody a krajiny ve výši sedmdesáti procent nákladů, tedy více jak 71 tisíc korun,“ popsal Jakub Šrýtr z oddělení životního prostředí a státní památkové péče jabloneckého magistrátu.

Práce na kříži se ujal restaurátor Petr Verich. „Očistil celý žulový podstavec, slepil a zatmelil hlavice, vše nově vyspároval a vykreslil písmo lazurou. Poté opískoval kříž a natřel jej včetně korpusu Krista,“ popsal provedené práce Šrýtr.

Jablonecký Městský bazén bude uzavřen celý měsíc.
Uzavření jabloneckého bazénu se prodlouží do poloviny června

Zrestaurovaný kříž u roubenky v Lučanské ulici stojí v blízkosti vzrostlého jasanu. Jde o hodnotný strom, který nechalo jablonecké oddělení životního prostředí a státní památkové péče odborně ošetřit loni za celkových 12 tisíc korun. Na těchto nákladech se majitel domu podílel dvěma a půl tisíci korun.

Mohlo by se vám líbit: Turnovští hasiči zachránili v Příšovicích labuť zamotanou ve vlascích 

Zdroj: HZS LK