Devětadvacátá celostátní přehlídka scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2015 je již minulostí. Jablonec se po třinácté stal na čtyři dny centre scénického tance. Letošní ročník byl specifický i v tom, že přehlídka měla dvě centra. Slavnostní zahájení i vyhlášení totiž proběhlo ve znovuotevřených Městských lázních.

„Celostátní přehlídka scénického tance mládeže a dospělých je setkáním skupin a jejich pedagogů, kteří rozvíjejí formy současných tanečních stylů a přinášejí každoročně to nejzajímavější a inspirující v oblasti taneční tvorby, a to na území celé republiky. Celostátní přehlídce předcházejí přehlídky krajské," vysvětlil Jiří Lössl z pořadatelské organizace NIPOS.

Přijeli i dva zahraniční hosté

Do města skla a bižuterie přijelo celkem osmnáct tuzemských skupin, které svedly souboj o Cenu města Jablonce, ale také o nominace na Kolínský festival v příštím roce. Ve hře byly i dvě nominace na zahraniční festivaly do Chorvatska a Belgie. Zástupci obou zemí navíc také letos předvedli v Jablonci své umění.

„Slavnostní tečka patřila pražské ZUŠ Klapkova, která tu představila výsledek druhého rezidenčního pobytu Ceny města tance 2014, a to choreografii Mirky Eliášové Hmatatelná křehkost," upozornila Ludmila Rellichová z pořádajícího TS Magdalena.

Letošní Cenu města tance předal náměstek primátora Pavel Svoboda, jenž převzal nad celou přehlídkou záštitu. „Jsem rád, že ani ta třináctka, nepřinesla žádné pohromy do průběhu přehlídky. Těší mě, že umíme ve městě vytvořit tak dobré podmínky pro konání celostátní přehlídky s účastí zahraničních hostů, i že se k nám stále vrací. Zajímavá byla i výstava fotografií, která oživila prostory lázní," řekl náměstek Svoboda a zadoufal, že všichni strávili v Jablonci příjemný čas spojený nejen s tancem. Cenu města tance spojenou s rezidenčním pobytem v Jablonci získal soubor Intro Postřelmov v choreografií Lenky Hajdukové.

Nominace poroty Tanec, tanec… 2015

Otevřeno Kolín 2016 Intro Postřelmov Tensio, choreografie: Lenka Hajduková, TS Magdaléna, o. s., Rychnov u Jablonce n. N. Moment setrvačnosti, choreografie: Anna Benháková, Absolventky Šumperk Pod širým nebem, choreografie: společná práce souboru, BT Pardubice Povídavá, choreografie: Naďa Gregorová, MANAZ ZUŠ Sedlčany Myšlenky, choreografie: Vendula Dědová. Celostátní festival tance v Chorvatsku 2016 TS PULS SVČ Opava My choreografie: Eva Vondálová. Dance Inpact, celostátní festival tance v Belgii 2016 ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary Já musím začít znovu, abych mohla, choreografie: Petra Blau.