Čeho je moc, toho je příliš. Ředitel Městského divadla Jablonec, sbormistr dětského sboru Vrabčáci a místní zastupitel Pavel Žur podal trestní oznámení na autory facebookové stránky Jablonecký guláš. „Stal jsem se objektem jejich pomluv a lží,“ vysvětlil svůj krok Žur.

Stránka Jablonecký guláš ho například srovnávala se sbormistrem Bambini di Praga Bohumilem Kulínským, který byl odsouzen za pohlavní zneužívání nezletilých sboristek. Ke společné fotografii obou zadali autoři kvíz Najdi pět rozdílů.

Poslední kapkou bylo zveřejnění fotografie Pavla Žura v přátelském pohovoru s Robertem Šulcem, který před časem figuroval v trojici mužů obžalovaných z vraždy podnikatele Martina Říhy, odsouzeného před lety za vytunelování První pražské záložny. S náležitě sžíravým textem: „Je správné, že se politik stýká s lidmi, jako je Robert Šulc, který stál před soudem ve věci vraždy?“ Diskuze na sebe nedala čekat. 

"Především mě vadí, že stránka Jablonecký guláš je anonymní. S panem Robertem Šulcem se znám především pracovně, patří mu společnost Portál zábavy, která spolupracuje s českými a slovenskými umělci. Fotografií s nimi má na své Fb stránce desítky. Nevidím nic špatného na fotografii s panem Šulcem. Není mou povinností si ověřovat každého, zda má čistý trestní rejstřík či nemá. Podle mých pozdějších informací byl pan Šulc zbaven obvinění z vraždy v plném rozsahu s definitivní platností. Obecně mě na stránce Jablonecký guláš vadí, že uvádí informace zkreslujicí, zesměšňující a nebojím se říci dehonestujicí, plné polopravd," doplnil Pavel Žur.

Žur poté požádal správce Facebooku, aby fotografii ze stránek odstranil, což se také stalo. A podal trestní oznámení. „Dlouho jsem se snažil nad podobné projevy povznést, ale každá trpělivost má své meze. Tahle snůška nepravd a pomluv je samozřejmě zcela anonymní, což kuchařům, kteří guláš vaří, zřejmě nevadí. Pomluvy a lži jsou tím nejhorším, co vás může potkat a v politice to platí dvojnásob. Proto jsem se rozhodl, že tyto, doslova eckelhaftní, příspěvky, nemohou zůstat beztrestnými,“ vysvětlil Žur. 

Na výslechu bylo podle stránky Jablonecký guláš už několik lidí. „Podstatou podání oznámení však podle nás není prokázání nějakého protiprávního jednání, ale především zjištění, kdo je autorem stránky Jablonecký guláš,“ popsali její autoři. Zároveň slíbili, že Pavlu Žurovi připraví dárek.

S krokem jabloneckého zastupitele mnozí uživatelé sociálních stránek souhlasí. „Držte se, to musí psát jen chorobní lidé. Vás je mě líto, nakonec z osobního setkání vím, jaký jste člověk, čelit takovým anonymním útokům není nic příjemného,“ podpořila ho třeba Linda Stolínková. 

Stránka Jablonecký guláš se satiricky trefuje především do jabloneckých politiků. Například aktuální úvodní fotografie stránky představuje jablonecké občanské demokraty coby hráče FK Jablonec s reklamou firmy Telmo na prsou. Kapitánskou pásku nese bývalý primátor a současný poslanec ODS Petr Beitl.

Telmo je společnost, která je spojena s firmou Grepa Networks přes zakázku na městský kamerový systém. Ten nyní provozuje druhá jmenovaná společnost, jejíž majitel Milan Kroupa se stal na devět měsíců jabloneckým primátorem. Po městě požadoval miliony korun za provoz kamerového systému a demonstrativně ho také vypnul. Po odvolání z funkce a konci bývalé koalice se k moci ve městě dostala ODS, v jejímž čele stojí současný jednatel společnosti Telmo Miloš Vele. Miliony pak Kroupa dostal.