Po celé republice, ba i na několika místech v zahraničí, si lidé zazpívají šest koled ze zpěvníku, které sestavila redakce Deníku. Od Nesem vám noviny po Veselé Vánoce.

K akci se letos připojí dětský sbor při Základní umělecké škole Jablonec nad Nisou. Padesát zpěváčků sboru Amici, Gaudete!, což je přípravka pro hlavní sbor Iuventus, Gaude!, přesně v 18 hodin zapěje pro Česko zpívá koledy. Stane se tak v rámci společné akce s Domem dětí a mládeže Vikýř pod názvem Rozsvítíme Vikýř a ZUŠ.

Akce koná v areálu Vikýře v Podhorské ulici. Program začíná v 17 hodin a kromě zpívání koled nabídne vánoční tržiště s dílničkami nebo rozsvícení stromku. Po zpěvu koled projektu Česko zpívá koledy pokračuje adventní koncert dětských sborů v budově Vikýře. „Zpívat bude celý sbor, všech padesát dětí. Samozřejmě doufáme, že se k nám přidá další sbor veřejnosti,“ pousmála se vedoucí sboru Amici, Gaudete! Anežka Šebová.

Možná by se zdálo, že členové dětského souboru notoricky známé koledy znají. Ale není tomu tak. „Cvičíme, zpívání koled pro akci Deníku a další program budeme pilovat i na soustředění v Jindřichově,“ doplnila Šebová.

Tradičně v Plavech

Koledy zazní i na prostranství před obecním úřadem v Plavech. K akci Deníku se tu připojují již poněkolikáté. U vánočního stromku se sejde vždy tak patnáct až dvacet dospělých s dětmi. Jestliže dva roky Česko zpívá koledy nebylo možné (2020 a 2021 platila opatření proti šíření koronaviru), s radostí tu vzpomínají na rok 2019. „Tehdy to vypadalo, že se snad ani nerozejdeme. Jen Rolničky, rolničky jsme zpívali snad dvacetkrát,“ pousmála se spoluorganizátorka, místostarostka obce Plavy Renata Šťastná.

Sbírka vánočních dárků pro děti Krabice od bot. Ilustrační foto
Startuje největší sbírka vánočních dárků pro děti. Připojí se také Jablonecko

A už se na letošní zpívání těší. „Pořádáme to ve velmi veselém duchu. Připravíme si svařák pro dospělé, čaj pro děti, letos budeme mít i vánočku. Se zpěvem jde všechno lépe,“ doplnila Šťastná s tím, že při akci Česko zpívá koledy panuje na návsi v obci bezvadná atmosféra. „Někdo třeba doma koledy nezpívá. A tak se před třemi roky zastavovali i procházející, aby si zazpívali s námi a většinou zůstali až do konce.“

Ač to podle těch několika koled, které jsou pro akci Česko zpívá koledy připraveny, nevypadá, v Plavech v roce 2019 zpívali dlouho do noci. „Prostě jaká koleda nás napadla,“ doplnila se smíchem Šťastná.

Společné zpívání koled je už tradiční a zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku. „Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Kompletní texty vybraných koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ve formátu pdf ke stažení zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku. Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli jejich počet už v polovině listopadu přesáhl číslo 300, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Podívejte se: Speciály z Dakaru i auto Elišky Junkové. V Lučanech otevřou muzeum veteránů

Zdroj: Sedlák Jan

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!