Okolí jablonecké přehrady v příštím roce změní svou tvář. Jablonecký magistrát zveřejnil vítězný návrh architektonické soutěže. Mnoho obdivovatelů ale nemá. I když si dosud návštěvníci přehrady stěžovali, že jim chybí kulturní toalety a převlékárny, nadšení z něj nejsou. Vítězný návrh architekta Marka Přikryla a Martina Prokše z ateliéru Prokš Přikryl architekti odsuzují.

„Osobně se mi zveřejněné obrázky nelíbí. Podle mne dojde k nevhodnému zásahu do přírody, zastavení značné části severního břehu zátoky unifikovanými kontejnery a ztrátě jedinečnosti přírody,“ postěžoval si Jablonečan Mirek.

Podle návrhu vyrostou na třech místech u přehrady unifikované bloky, v nichž návštěvníci najdou jak toalety či převlékárny, tak stánky s občerstvením. Vizualizace se ale právě kvůli vzhledu bloků nelíbí. „Vůbec se nedivím, že to tam lidi nechtějí. Umístění je naprosto příšerné. To budeme mít na očích desítky let?“ zeptal se za obyvatele přilehlého sídliště Mšeno Alexandr Janota.

Vedení jabloneckého magistrátu vítězný návrh hájí. „Návrh byl vybrán z pěti nabídek odbornou porotou a byl vyhodnocen jako nejvhodnější z hlediska různých aspektů, jako je vzhled, ekonomická výhodnost, údržba a podobně. Jedním z důvodů výběru vítězného návrhu byl minimální zásah do přírodního charakteru okolí přehrady,“ vysvětlil architekt města David Pavlišta. 

Návrh uvítala s několika připomínkami i jablonecká opozice. „Ze zadání byly vypuštěny některé lokality, především Sluneční lázně, na jejichž neutěšený stav město rezignovalo. Vybraný návrh přesto působí kultivovaně a racionálně,“ sdělil například klub Pirátů.

Letos se nového prostředí návštěvníci přehrady ještě nedočkají. Příprava nových šaten, převlékáren, sprch a stánků s občerstvením ale bude v plném proudu. „Letos je v plánu vítězný návrh na úpravu zázemí přehrady dotáhnout do fáze projektové dokumentace a připravit všechna potřebná povolení včetně nájemních vztahů s provozovateli,“ vysvětlil náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček.

Projekt řeší tři místa – WC a občerstvení U Prutu, zátoky v blízkosti městského bazénu, a to jejího jižního břehu, tedy toalety a občerstvení U Davida, a severního břehu pod objektem Povodí Labe. Všude bude prostor pro jedno či více občerstvení, sklady a větší toalety, které rozšíří navíc sociální zařízení pro tělesně handicapované.

V dřevěných modulárních stavbách se budou moci návštěvníci přehrady převléci a už nebudou provádět podivné cviky pod osuškou či dekou. Po koupání se bude možné také vysprchovat.

„S projektanty nyní řešíme přesně vybavení jednotlivých stavebních modulů i provozní potřeby vzhledem k nutnému celoročnímu provozu některých částí zázemí, například toalet,“ přiblížil Roubíček. Některé z modulů nabídnou také kryté posezení za letního deštíku nebo ochrání před sluncem.

Na plánované bloky bude možné navazovat dalšími přístavbami. „Kolem přehrady příští jaro vyrostou jednoduché přízemní, nepodsklepené dřevostavby, jichž je teoreticky možné za sebe řadit libovolný počet,“ doplnili architekti Přikryl a Prokš.

K alespoň částečnému řešení okolí přehrady sáhl magistrát po letech dohadů a několika proběhlých architektonických soutěží. „Žádný z těchto záměrů dosud nebyl realizován a okolí přehrady se pomalu mění v trvalé provizorium,“ prohlásil architekt města Pavlišta. Chybí hlavně základní zázemí v odpovídající podobě. Toalet je kolem přehrady málo a převážně ve špatném a nevyhovujícím stavu, občerstvení je v objektech, jejichž kapacitu a funkčnost řeší různé nevzhledné přílepky. Převlékárny a sprchy chybí zcela.