Ve dnech 20. 27. června proběhla každoroční výměna mezi studenty a pedagogy jabloneckého Gymnázia Dr. Randy a jejich kolegy z partnerského Gymnázia Jakob-Brucker v Kaufbeuren. Skupinu 45 studentů z obou gymnázií a jejich pedagogy ve městě oficiálně uvítal náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Studenti si při své návštěvě radnice prohlédli kromě obřadní síně a skleněné vázy, která symbolizuje partnerství mezi oběma městy, a na níž je napsán dvojjazyčný text smlouvy o partnerství, také historické fotografie staré radnice.

Nezapomněli ani na oblíbenou kratochvíli zejména mladších návštěvníků radnice a vyzkoušeli si, jak funguje radniční výtah páternoster.

Další návštěvu z Německa přijal v pondělí 29. června v obřadní síni primátor Petr Beitl. Tentokrát se jednalo o autobusový zájezd seniorů z Kaufbeuren, který organizovala Petra Laurin z Domu česko-německého porozumění společně s Margit Müller z Kaufbeuren.

„Po krátkém uvítání se hosté přesunuli na věž radnice, kde se jim díky pěknému počasí naskytl neobyčejný výhled do okolí. Prohlídku zakončili v kině Radnice, kam, dle slov mnoha z účastníků, dříve chodili i jejich rodiče," informovala tisková mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Jablonečtí oplatí hostům z Německa návštěvu už za pár dní, kdy vyjedou na Tänzelfest. Ten se koná v bavorském Kaufbeuren už od 15. století. „Pokud se chcete bavit a pokochat pohledem, navštivte Kaufbeuren mezi 9. a 20. červencem, kdy se letošní tanečková slavnost nebo-li Tänzelfest, koná," láká Monika Šourková, která má na jablonecké radnici na starosti vztahy s partnerskými městy.