O jaké disciplíny je ze strany soutěžících největší zájem?
Ilona Šulcová: Soutěžit zde bude sto osmdesát tři formací, a to v celkem šestadvaceti disciplínách. Nejpočetněji bude přitom zastoupena druhá liga v hip hopu, kde se utká 41 choreografií. Druhou nejpočetnější kategorií je druhá liga IDO street show, přihlásilo se 24 choreografií. Tanečníci v 2. lize bojují o postupy na mistrovství ČR, kde však končí. Nominace na mezinárodní soutěže mohou získat jen extraligoví tanečníci, což jsou, stejně jako v ostatních sportech, jen ti nejlepší.

Ale ani ti v Jablonci samozřejmě nebudou chybět. V extraligové soutěži formací v hip hopu se utká 15 formací a v IDO street show jen o tři méně. Na mistrovství ČR se však dostane jen sedm nejlepších z každé kategorie z Čech a pět z Moravy.

Na co se mohou diváci těšit? Které kluby tipujete na favority?
Hana Drbohlav: Tančit se bude v hale po oba dny a představí se zde jak streetové disciplíny, tak i performing. Takže diváci kromě oblíbeného hip hopu uvidí například i disco, modern, jazz nebo show dance a chybět nebudou ani nové disciplíny jako pompon dance nebo belly dance.

A favorité? To je těžké dopředu odhadnout, protože všechny taneční školy si dají více než záležet na své přípravě. Ale já se odvážím doufat, že mezi favority bude opět patřit i naše taneční škola X- DANCE, která se v hip hopových disciplínách může pochlubit již deseti tituly mistrů České republiky i tituly vicemistra Evropy a světa.

Ale budou zde i další zvučná jména. Jedním z nich je taneční klub TaPŠ Ilma Turnov, který se věnuje především speciálním párovým tancům, latino show a IDO street dance show a je druhým nejúspěšnějším českým klubem v počtech získaných titulů mistrů světa za rok 2009.

Přijedou také naši pražští konkurenti z B.D.S. Academy, v disco dance určitě zabodují chomutovští Beethoveni DC a šance na zlato má jistě i domácí Takt Liberec. A v tomto výčtu bych mohla pokračovat dál. V Česku je opravdu hodně úspěšných tanečních klubů, což je vidět především na mezinárodních soutěžích.

X-Dance Jablonec nad Nisou

V čem je nejvíce specifická nejstarší věková skupina? A jak probíhají přípravy tanečníků na velkou soutěž?
Hana Drbohlav: Od hlavní věkové kategorie, která je od šestnácti let výše, se očekává výkon na doslova profesionální úrovni. Je to dáno věkem, ale i zkušenostmi. Dospělý tanečník dokáže na parketu vyjádřit prakticky cokoliv a divákům nabízí úžasnou podívanou. Co se týká přípravy, je to velmi individuální.

V naší taneční škole začínáme chystat choreografie formací zhruba dva měsíce před regionálním kolem. Do té doby většina našich nejlepších tanečníků absolvuje soutěže v sólech, duetech a malých skupinách, kromě toho opravdu často trénujeme. Letos jsme připravili celkem pět choreografií a myslím, že jsme to zvládli velmi dobře. Vymyslet choreografii je totiž pro mě osobně obvykle ten nejmenší problém. Mnohem důležitější je představu přenést na tanečníky a vše sladit. Ale i to se dá zvládnout, pokud své tanečníky znáte a víte, co jim sedí.

Mistrovství Čech bude pokračovat dál juniorskou a dětskou kategorií…
Ilona Šulcová: Díky obrovskému zájmu jsme museli rozdělit mistrovství Čech podle věkových kategorií. A tak po dospělých tanečnících čeká hned následující víkend 24. a 25. dubna boj o postupy na mistrovství ČR v Kladně i juniory. A první květnový víkend se rozhodne o postupech na MČR i v mini a dětské věkové kategorii. Mistrovství Čech je však pro některé kluby zároveň poslední možností ukázat choreografie rekreačního tance, které soutěží v 3. lize a tímto kolem končí.