Předmětem změny vyhlášky je rozšíření definice konzumace alkoholu z přímého požívání alkoholu na další jednání, kterým je zdržování se s otevřenou láhví nebo jinou nádobou s alkoholickým nápojem na vybraných veřejných prostranstvích. Těch je ve městě 31. Převážně se jedná o centrum, parky a sídliště.

Stalo se tak na podnět z veřejné schůze vedení města s obyvateli sídliště Na Vršku. Pro bylo i vedení Městské policie Jablonec n. N. „Město rychle zareagovalo, za což jsme rádi. Dosud jsme museli člověka porušujícího stávající vyhlášku při pití alkoholu doslova chytit při činu nebo sehnat svědka, což býval problém,“ popsal ředitel strážníků Michal Švarc. Ostatně, nové znění vyhlášky kvitují i policisté, kteří v problémových částech města řešili obdobné problémy.

Grafika.Grafika.Zdroj: Deník

Teď bude strážníkům i policistům stačit, když bude mít člověk u sebe otevřenou láhev, kelímek či jinou nádobu s alkoholem. „Městská i státní policie dosud mohla přihlížet, situaci sledovat či vyhledávat svědky. Nyní už bude moci zasáhnout,“ poznamenal primátor Jablonce Jiří Čeřovský.

Ke stejné úpravě definice vyhlášky o zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích nedávno přistoupila Praha, a to s účinností od začátku července. „Změna spočívá právě v rozšíření definice konzumace alkoholu na veřejných místech,“ doplnil vedoucí oddělení právního a veřejných zakázek jabloneckého magistrátu Jiří Kučera.

Cílem obecně závazné vyhlášky je především co nejvíce ochránit obyvatele před hlukem a nepořádkem v jejich okolí. Předseda osadního výboru Centrum Lukáš Pleticha ještě přímo na zasedání zastupitelů předal návrh na doplnění vymezené zóny. „A to parcely na křižovatce ulic Rýnovická a Větrná, kde se u prodejny s nápoji zdržují konzumenti alkoholu, kteří okolí obtěžují hlukem a znečisťují jej,“ upřesnil.

Expozice Svět zázraků se otevře v neděli 26. června. Muzeum skla a bižuterie připravilo pro očekávaný velký zájem prodlouženou otevírací dobu.
Jablonecké muzeum představí unikátní expozici vánočních ozdob. Zářily až v USA

Nová vyhláška má své příznivce i odpůrce. Těm se nelíbí, že si nebudou moci dát byť jen jedno pivo třeba na trávě v parku. „To je absolutní hovadina, slušní lidé, kteří si vezmou na cestu dvě plechovky na procházku kolem přehrady, doplatí na hovada válející se po lavičkách s krabičákem,“ sdělil třeba Jablonečan Libor. Další obyvatelé se obávají dalších restrikcí. „Já bych zakázal všechno, jen do práce a domů,“ pousmál se další obyvatel města Michal. Naopak někteří by vyhlášku rozšířili na celé území města.

Zamýšleným cílem vyhlášky ale není trestat kohokoli, kdo vyjde na ulici, respektive dané veřejné prostranství s otevřenou láhví. „Proto je zde nastavena podmínka, že přestupku se dopouští ten, kdo se s otevřenou lahví na veřejném místě zdržuje, tedy zde setrvává nějaký čas, je proto možné z okolností jasně dovodit, že je připraven zde alkohol pít,“ vysvětlil Kučera.

Sportovci běhali kolem jablonecké přehrady pro Natálku z Liberce.
FOTO: Sportovci běhali kolem jablonecké přehrady pro Natálku z Liberce

Přestupek proti vyhlášce o zákazu konzumace alkoholu mohou strážníci řešit na místě pokutou nebo předáním případu správnímu oddělení jabloneckého magistrátu. V obou případech mohou hříšníci zaplatit pokuty ve výši desítek tisíc korun.

Samozřejmě budou existovat výjimky, při kterých bude konzumace alkoholu povolena, třeba v době konání různých městských slavností. „Pokud chce někdo pořádat na veřejných prostranstvích akci, kde se alkohol prodává, musí si na radnici zažádat o výjimku z uvedené vyhlášky. Nejčastěji žádají pořadatelé veřejných kulturních akcí,“ doplnila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.