Výdaje přesáhnou 1,2 miliardy korun. Největší investicí města bude v letošním roce dostavba pavilonu intenzivní medicíny, na kterou je vyčleněno bezmála 134 milionů korun. „Hned další v řadě jsou investice do výstavby kanalizací a rekonstrukcí školských objektů. Na ně je v rozpočtu vyčleněna částka ve výši 58 milionů korun,“ popsal náměstek primátora pro ekonomiku a majetek Štěpán Matek.

Právě ve výstavbě kanalizací má město rest. „Ve městě stále funguje sdružená kanalizace, tedy odpadní a dešťová. To je v situaci, kdy čelíme suchu, neúnosné. Část dešťové kanalizace vznikne při stavbě prodloužení tramvaje, už nyní se ale projektuje druhá etapa,“ přiblížil náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík.

Galavečer bojových sportů proběhl v Městské hale v Jablonci nad Nisou.
FOTO: Bojovníci měli v publiku ohromnou podporu

O šestnáct milionů korun více než loni zaplatí město za dodávky energií. O dalších 26 milionů zaplatí město více za zajištění městské hromadné dopravy. Rozpočet je sestaven se schodkem 225,5 milionu korun, to ale dle metodiky ministerstva financí. „Na rok 2018 byl schválen rozpočet se schodkem více než 239 milionů, na konci však bylo město v přebytku,“ popsala vedoucí odboru ekonomiky Renata Vítová.

Město dluží 200 milionů korun. Padesát milionů z předchozích let, 150 milionů si pak půjčilo na stavbu pavilonu intenzivní péče v jablonecké nemocnici. V rezervě rozpočtu se počítá s penězi na projekt prodloužení tramvajové trati a výstavbu dopravního terminálu. Tyto projekty podpoří dotace z EU.

V sobotu 23. února se v areálu Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova konal první program roku 2019 – masopust.
FOTO: V Dolánkách si užili masopust

Vedení magistrátu se zároveň vrhlo do oprav dalšího městského majetku. „Tady má město ohromný dluh. V dezolátním stavu jsou městské byty, potřeba je komplexněji se starat o sportoviště. Je to jako začarovaný kruh, ale někde se začít musí,“ vysvětlil Štěpán Matek. Za zásadní věc považuje vedení města spuštění takzvaného rozklikávacího rozpočtu. „Vše je připraveno ke spuštění. K němu v ostrém provozu dojde nejspíše 1. března,“ přiblížila Renata Vítová.

POD DROBNOHLEDEM

Kdo bude chtít, zobrazí si přehledný rozpis rozpočtu. „Uvidí, odkud peníze přichází a za co peníze utrácíme,“ vysvětlil Matek. Lidé si budou moci vyhledat jednotlivé faktury. „Je možné se podívat na konkrétní investiční akci, která se koná ve vašem sousedství a zjistit, kolik ta věc stojí,“ doplnila jablonecká radní Jarmila Valešová.

Drogy. Ilustrační snímek.
Jablonečtí zastupitelé odsouhlasili příspěvek sdružení Most k naději

Rozpočet zkritizovala jablonecká opozice. „Město se nachází ve velmi dobré finanční situaci, ratingové hodnocení má AA+. Teď se bojím nejen o rating, ale i o samotné hospodaření města,“ poznamenal opoziční zastupitel Miloš Vele. Opozici vadí třeba zvyšující se mzdové náklady.

KRITIKA OPOZICE

„Došlo k navýšení počtu placených pozic, dále byl navýšen rozpočet městské policie o dvacet procent, navíc v rozpočtu nejsou zahrnuty všechny plánované investiční akce, vypadla třeba Judo aréna nebo přesun odpadového hospodářství na Brandl,“ zlobil se Vele.

Ilustrační foto.
„Šmejdi“ nechodí jen po domech. Seniory na Jablonecku obtěžují i po telefonu

„Bohužel dramaticky postrádám jakékoli koncepční plánování,“ doplnil ho bývalý primátor Petr Beitl.
Jablonečtí zastupitelé schválili rozpočet města na rok 2019 v celkovém objemu 1,26 miliardy korun se schodkem ve výši 225,3 milionu korun. Na rozvoj města půjde částka přesahující 343 milionů korun.