Liberecký kraj uhradí nájem za své zařízení (SUPŠ) v městském objektu na tři roky předem. Ten činí právě 2,85 milionu, které město obratem vloží do oprav. Ostatně, podobně tomu bylo i v minulých letech.

„Dohodli jsme se na stejném modelu memoranda i na období let 2023-2025. Krajský úřad městu opět poukáže částku za nájemné na tři roky dopředu. Město za stejné období proinvestuje totožnou částku v té části školy, kterou obývá ZUŠ,“ popsala jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

V roce 2020 se dohodlo statutární město a Liberecký kraj na navýšení nájmu o více než polovinu na 950 tisíc korun ročně. Současně oba subjekty uzavřely memorandum na období 2020-2022, jehož obsahem byl závazek kraje zaplatit nájem za prostory užívané SUPŠ na tři roky předem. Závazkem Jablonce bylo nájem v budově proinvestovat. „Kraj platbu poukázal a město splnilo svou část dohody. Hotové jsou opravy a zateplení části tříd ve 4. patře, výmalby chodeb a hlavního schodiště se vstupním vestibulem. Proto jsme se rozhodli v takto nastavené spolupráci pokračovat,“ připomněla Hamplová.

Nové cisterny CAS 20/4000/240 S2T na podvozku Scania P 500 B4x4HA CP28
Hasiči získali dvě cisterny plné moderních technologií

Budovu, kde SUPŠ sídlí, vlastní město. Zároveň tu vyučuje některé obory také jablonecká ZUŠ, která využívá zhruba třetinu objektu. V minulých letech se v budově SUPŠ opravy téměř neprováděly, město řešilo pouze havarijní stavy. „Nyní chceme opravit dílny na dvoře školy, zrekonstruovat bývalé fotodílny, proběhnou výmalby, opraví se elektrické rozvody, přibydou nová svítidla,“ doplnila Hamplová.

Památkově chráněná stavba by potřebovala komplexnější opravu. „Tak nákladnou rekonstrukci ale nemůže rozpočet města pojmout. Třeba okna jsou ve špatném stavu, přináší to extrémně vysoké nároky na energie,“ poznamenal primátor Jablonce Miloš Vele.

Projekt na rekonstrukci budovy se řešil již před několika lety. „Tehdy jsme měli spočítanou celkovou rekonstrukci na 100 milionů korun, jen repliky špaletových oken by stály kolem 40 milionů. Dnes to bude samozřejmě daleko více,“ doplnil náměstek primátora pro správu majetku Petr Roubíček.