Úřad práce a Česká pošta spouští začátkem června pilotní projekt, díky kterému budou moci klienti na 51 pobočkách České pošty podat žádost o vybrané dávky v oblasti státní sociální podpory. Pracovníci České pošty zájemcům pomohou podat online žádost v rámci Klientské zóny Jenda, konkrétně jde o žádosti o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení. Pilotní ověření této vzájemné spolupráce se rozběhne v pondělí 3. června v Liberci a následně se od 1. července připojí dalších 50 poboček České pošty v Ústeckém a Libereckém kraji a Kraji Vysočina. Pobočky České pošty budou sloužit de facto jako takzvané chytré podatelny. Poradenství, schvalování i výplatu dávek bude i dále zajišťovat Úřad práce ČR.

„Cílem naší spolupráce je rozšířit možnosti pro občany, kteří si třeba nevědí rady s digitálním podáním žádosti a mají pobočku České pošty blíže, než je Úřad práce. Česká pošta ale nebude nahrazovat činnost Úřadu práce České republiky. Samotné vyřízení dávek, tedy jejich přijetí, kontrola, schválení a vyplacení, i nadále zůstane plně v kompetenci Úřadu práce, stejně jako možnost podat si žádost osobně na jeho kontaktních pracovištích. Občanům bude k vyřízení podání s asistencí na České poště stačit pouze jejich občanský průkaz a nezbytné dokumenty,“ připomněl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

„Česká pošta do vzájemné spolupráce vkládá kapacity své infrastruktury a hustou pobočkovou síť, díky které se služby českého státu mohou dostat občanům co nejblíže. Pilotní pobočky České pošty byly vybrány tak, aby průřezově zahrnovaly jak menší obce, tak okresní i krajská města, čili mix sídel různého typu, abychom si vše v různých částech republiky vyzkoušeli. Pracovníci České pošty jsou na tyto nové služby připraveni a proškoleni díky několika měsíčním přípravám ve spolupráci s pracovníky Úřadu práce ČR,“ vysvětlil generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.

„Pořád platí okřídlené, že obíhat mají data, nikoliv lidé. Tento projekt přivádí digitální služby státu blíže lidem. Díky tomu, že se Ministerstvu práce a sociálních věcí daří výrazně postupovat v digitalizaci své agendy, můžeme využít i této spolupráce s pobočkovou sítí České pošty,“ zdůraznil vrchní ředitel sekce informačních technologií Ministerstva práce a sociálních věcí Karel Trpkoš.

Na zřetelně označených přepážkách pošty budou proškolení zaměstnanci České pošty lidem pomáhat při podávání online žádostí přes Klientskou zónu Jenda, kde se žádosti o tři dávky státní sociální podpory, příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a rodičovský příspěvek, podávají. Seznam poboček České pošty, které jsou zapojeny do pilotního projektu, je připojen níže, a bude k dispozici i na webu České pošty a Úřadu práce ČR.

Na podání žádosti o vybrané dávky na pobočkách s vyvolávacím systémem se klienti mohou předem objednat a jít pak hned na řadu. Na webu postaonline.cz/rezervace nebo také v mobilní aplikaci Pošta Online si klient jednoduše vybere termín a konkrétní pobočku, kde chce žádost podat. Rezervace je pak obratem potvrzena sms zprávou a e-mailem, kde klient najde rezervační kód. Ten pak při příchodu na poštu jen zadá do vyvolávacího systému a obratem jde na řadu.

Průběh zkušebního projektu bude na konci letošního roku důkladně vyhodnocen. Pokud se osvědčí a občané budou s touto službou spokojeni, zváží se jeho rozšíření i na ostatní pobočky pošty v České republice.

Pošty z Libereckého kraje zapojené do projektu


Liberec (nám. Dr. E. Beneše 559/28) – na této první poště již od 3.6. 2024
Česká Lípa (náměstí T. G. Masaryka 194/27)
Frýdlant v Čechách (Okružní 1260)
Nový Bor (nám. Míru 55)
Doksy (náměstí Republiky 213)
Hrádek nad Nisou (Nádražní 420)
Chrastava (Nádražní 367)
Český Dub (nám. Bedřicha Smetany 10)
Stráž pod Ralskem (Máchova 5)
Jablonec nad Nisou (Liberecká 32/2)
Lomnice nad Popelkou (plk. Truhláře 108)
Turnov (náměstí Českého Ráje 65)
Mimoň (Mírová 120)
Semily (Husova 9)
Jilemnice (Geologa Pošepného 380)
Tanvald (Poštovní 293)

Mohlo by se vám líbit: Den otevřených dveří v Jablonci. ZŠ Arbesova oslavila výročí 

Základní škola Arbesova v Jablonci nad Nisou si v sobotu odpoledne připomněla rovných 40 let. | Video: Radka Baloghová