Po době splácení nyní v Jablonci nastalo příhodné období pro půjčku. Zdejší zastupitelé totiž ve čtvrtek schválili uzavření smlouvy o revolvingovém úvěru ve výši 150 milionů korun. „Dluh se za pětileté období snížil o 64 procent, což považuji za velký úspěch," shrnul pětileté období ekonomický náměstek Miloš Vele.

Peníze z úvěru jsou určeny na financování nebo spolufinancování investičních akcí a větších oprav městského majetku. Jedním z projektů, který je ve hře, je nový pavilon urgentní medicíny. Podle mínění Veleho by ovšem bylo užitečné, dokončit proces zateplování škol, výměny oken a další investice, kde se vložené finance po určité době zase začnou vracet.

„Nejsme schopni takové peníze vygenerovat dopředu. Musíme si je půjčit a následně splácet částky, které městský rozpočet tolik nezatíží," vysvětlil primátor Petr Beitl. Schválení úvěru navíc nahrávaly nabízené podmínky.

Finance může město čerpat od listopadu 2016 do konce roku 2018. Ve smlouvě je i klauzule, podle níž banka bude peníze vyplácet na základě předložených faktur na konkrétní investiční akce. „Je to i do budoucna jakási pojistka proti zneužití finančních prostředku na provozní záležitosti," dodal Vele.