„Máte hodně starý archív?" vyzvídal nedávno obchodní manažer společnosti Sport Jablonec Petr Hemerka po telefonu. Starý… starý… No jak se to vezme. Máme některé fotografie od začátků vydávání Jabloneckého deníku, tehdy ještě Našeho Jablonecka v roce 1998, ale jestli to budou ty správné?

Dohodli jsme se, že Petr Hemerka a Denisa Albaniová ze Sundisku přijdou do redakce a do archivních složek papírových fotografií se podíváme společně.

„Jablonecká neděle, to je setkání volnočasových, zájmových a sportovních organizací působících na území Jablonce a okolí. Cílem této akce je představit návštěvníkům, především pak rodinám s dětmi široké spektrum aktivit, mezi kterými si každé dítě bude moci vybrat, čemu by se chtělo věnovat. Přestože je událost zaměřena především na děti, aktivity mohou samozřejmě zaujmout i dospělé. Účelem je tedy vzbudit mezi návštěvníky zájem o volnočasové a sportovní aktivity, které jim Jablonec nabízí." Petr Hemerka, SPORT Jablonec

POKLADY V KRABICÍCH NA PŮDĚ REDAKCE

A že jsme v redakci našli perličky… Hele, táta hrál taky fotbal?" vyzvídá Petr po telefonu na dceři Petra Cinibulka, dnešního prezident hokejových Vlků. Po souhlasu z druhého konce vítězoslavně prohodí: „Tak ho tady máme na moc pěkném fotce a dokonce víme s kým hráli a kolik je porazili." Jedna ze starších fotek z našeho archívu putuje do připravené krabice.

„Mistryně světa a Jan Železný při návštěvě Jablonce," předčítá Denisa popisek na druhé straně fotografie. Těch ale není moc. Hodně snímků bohužel neobsahuje informace, kdo na nich je. „Ale tohle poznáš ne. Jirka Češovský hraje tenis s Václavem Klausem..," kontruje Petr, ale fotka padá zpátky do přihrádky. Takové snímky pro naše účely nesbíráme.

SNÍMKY OD MILOVNÍKŮ ARCHITEKTURY

Potřeba jsou ideálně časosběrné. „Prostě zelená louka, základ stavby, hotové sportoviště, pak třeba přestavba a dodáme ještě současnost," vysvětluje Petr. Jde totiž sice o historické snímky Jablonce, ale pouze jeho sportovišť. Proto se obracejí s prosbou na čtenáře Jabloneckého deníku, zda doma v archivech takové snímky nemají.

Mohly by se tedy najít i zajímavé dobové záběry nejen u sportovců, ale také milovníků architektury a urbanistiky. „Nebo prostě jen fandů starého Jablonce," dodává Petr s tím, že jejich cesta pochopitelně povede také do Okresního státního archivu, kde budou nejen některé fotografie, ale také dobový tisk a další archiválie. Poklady ale mohou stále ležet u někoho doma.

RÁDI SE ODMĚNÍME 
TĚM, KDO POMOHOU

Fotografie ale lidem, kteří je budou chtít zapůjčit zůstanou. „Půjčíme si je na chvilku, oskenujeme a opět hned vrátíme," vysvětluje Denisa. Pokud by měl někdo opravdu super kolekci, rádi se mu za ochotu odmění. „Třeba volnými vstupenkami do bazénu, sauny nebo dalších našich sportovišť," říká obchodní manažer Sport Jablonec.

Kontaktní osoba je Denisa Albaniová, mobil 775 430 382, pište na: denisa.albaniova@sundisk.cz

JABLONECKÁ NEDĚLE

1. roční se bude konat 4. září 2016.

První zářijová neděle by se pro další ročníky měla stát klíčovým termínem. Jablonecká neděle se bude odehrávat v prostorách jablonecké sportovní haly a okolí, které zahrnuje parkoviště před halou a bazénem, bazén a zahradu, jabloneckou přehradu a skatepark. Takto široké prostranství dovoluje prezentaci rozličných sportů od vodních, které budou probíhat u přehrady, přes aktivity na pevném povrchu, například kolo, in-line brusle, kolečkové lyže, až po aktivity vyžadující měkký, travnatý povrch, zde může být ukázkou atletika či fotbal. Pro indoorové aktivity bude využita městská hala. Připraven je doprovodný program, autogramiády sportovců, soutěže pro malé i velké a další. Předpokládaný program akce je zhruba od 10 do 17 hodin. Po celou dobu bude v místě akce z důvodu bezpečí omezena doprava – a celé parkoviště „před bazénem" bude uzavřeno.

Součástí akce „Jablonecká neděle" je také vernisáž výstavy „Historie sportu v Jablonci nad Nisou", která proběhne ve foyer městské haly.

Organizačně se podílí: Statutární město Jablonec nad Nisou, Sport Jablonec s.r.o., Komise pro sport a tělovýchovu, Jablonecké kulturní a informační centrum o.p.s. a SUNDISK s.r.o.