Kolem tajuplného kousku papíru připevněného napínáčky na trámu v podkroví jablonecké sokolovny prošly za léta stovky lidí. Nikomu nepřipadal zvláštní, nikdo ho nestrhl, nikdo se nesnažil rozluštit, co je na něm napsané. Až letos se stane jedním ze střípků vzpomínek a bude součástí chystané knihy o jablonecké sokolovně.

Nemáte nějakou fotografii, předmět nebo vzpomínku, které byste nám mohli za tímto účelem zapůjčit nebo sdělit? Dejte nám prosím vědět na e-mail jablonec_n_nisou@sokol.eu, ozveme se vám.

„Sama jsem musela kolem toho papírku mnohokrát jít. Až jsem se ho jednoho dne snažila rozluštit,“ přiblížila starostka TJ Sokol Jablonec nad Nisou Jitka Skalická.

Papírek obsahuje vzkaz, datovaný zřejmě do 70. let minulého století, kdy sokolovna prošla opravou střechy. Napovídá tomu samotný text psaný zřejmě dívkou směřovaný k chlapci, který zřejmě na rekonstrukci pracoval. „Prosím Tě, přijď mi zítra naproti. Přijedu v 18,20. Už jsem Tě dlouho neviděla, tak bych s Tebou chtěla zase jednou mluvit. Strašně se mi stýská. Ale fakt. Ahoj. Měj se dobře a nespadni ze střechy,“ píše neznámá žena.

Tenhle vzkaz je stále přitlučený hřebíky do trámu na půdě jablonecké sokolovny. Je datovaný 4. června. Vzhledem k výraznému potrhání není čitelné jméno adresáta ani podpis pisatelky. Z mnoha dalších hřebíků, připínáčků a otrhaných rohů je zřejmé, že na trámu byly i další vzkazy a fotky. To vše doplněné prkýnkem s vyřezaným jménem Mirka.

Ve vedlejší místnosti je zase k vidění tyč, sloužící zřejmě ještě za první republiky, možná i Rakouska-Uherska, coby věšák. Do tyče jsou vyryta zjevně německá jména. Sokolovna byla vystavena v letech 1897 až 1898 tělocvičným spolkem Turnverein, což byla německá obdoba českého Sokola. „Půdní prostory zřejmě sloužili jako depozit,“ poznamenala Skalická.

Další místnosti sloužily pro ubytování, jsou dobově zateplené, vybavené průchody do komínů a světlíky, které vpouštěly dovnitř venkovní světlo. Zajímavé je, že se tu dochovala původní výmalba s ozdobným páskem. Nebo dobové nápisy tužkou na prknech obložení ve stylu „Sláva Čechům“. A naproti „Hanba Němcům“. Poválečná doba tady znovu ožívá.

Všechno tohle a mnohé další se objeví v připravované knize o jablonecké sokolovně. Měla by vyjít zřejmě během léta. Vyjde k příležitosti připomínky založení místní jednoty Sokola před 130 lety. Sokolové se nyní obrátili na veřejnost, zda ba se nepodělila o vzpomínky na dění v honosné budově. A někdejší cvičenci se o vzpomínky rádi podělí.

Tradiční Železnobrodský masopust postaru.
Masopusty v Libereckém kraji nabídnou výlet do slunné Brazílie i mezi pašeráky

Například šestaosmdesátiletý Jindřich Ťukal si pamatuje dobu těsně po skončení 2. světové války, kdy se Turnhalle po odsunu německého obyvatelstva stala sokolovnou. „Sokolovnu a cvičení v ní jsem navštěvoval již v roce 1946 až 1952. To vždy bývávalo cvičení na základním gymnastickém nářadí, a dle jednotlivých věkových kategorií od žáčků až po muže. Můj otec mne tehdy jako osmiletého žáka do tohoto cvičení také hned přihlásil po druhé světové válce,“ vzpomněl Ťukal.

Jeho vzpomínka do knihy o budově se bude týkat takzvaných sokolských akademií. „Svá cvičení jsme každý rok předváděli pro veřejnost na akademii, každý rok na jiném gymnastickém nářadí. Tehdy byl plný sál, my na pódiu. Televize ani počítače s internetem tehdy ještě neexistovaly, a tak na takovéto aktivity lidé rádi chodili. A moje první vzpomínka na akademii? Jak jsme předváděli kotouly se skokem,“ doplnil celoživotní sportovec a jablonecký patriot.

A další úryvky? Určitě by pomohla vzpomínka na takzvanou Telefonku, seznamovací restauraci v suterénu budovy, která zmizela po rekonstrukci taktéž v 70. letech minulého století. Nebo na bar, který býval po sametové revoluci dole u sauny.

Výstava. Ilustrační snímek.
Jablonec připravil společný kalendář akcí. Veřejnosti bude přístupný od května

Ozdobou knihy mají být i přetisky původních stavebních výkresů, pohlednic a fotografií z historie sokolovny. „Historické fotografie z interiérů nabízí jen pohledy do hlavního sálu. Pokud někdo má fotografie i z jiných částí sokolovny, budeme rádi, pokud by je poskytl pro potřeby knihy,“ přiblížila starostka jabloneckého sokola.

V době svého vzniku byla tehdejší Turnhalle sportovním a kulturně-společenským centrem Jablonce, ale co se rozsahu týká i ojedinělou stavbou v Rakousku-Uhersku. Ve své době totiž byl sál jablonecké sokolovny největším sálem v monarchii.
Kniha vzniká v rámci projektu Hledání ztracené identity, který podpořily Fondy EHP z Programu Kultura.