„Jedná se třeba o mytí nádobí ve školní jídelně, úklid budov nebo venkovních prostor, jednoduché zahradní úklidové práce,“ uvedl mluvčí Okresního soudu v Jablonci nad Nisou Jaroslav Kneř s tím, že jde v průměru o 10 až 20 hodin, které musejí nezletilí „odpracovat“.

Trest si vyslechlo 19 dětí a mladistvých. Na výtržníky, kteří jsou všichni mladší 15 let, dohlíží probační a mediační služba, která také spolupracuje s rodiči.

Na řádění dětských gangů v jabloneckých ulicích upozornil letos na jaře otec jednoho z napadených dětí. „Dokonce si natáčeli videa, jak lidi bijí. Když jsem se dostal k videu s napadením syna, měl jsem doslova šok,“ řekl již dříve Deníku otec napadeného chlapce Jiří Pešat. Po podání trestního oznámení založil facebookovou veřejnou stránku Jablonec – město bez násilí. V ní se rychle sdružilo několik tisíc lidí.

Právě masovost skupiny vyústila v jednání zástupců iniciativy s příslušnými orgány. Situaci se skupinkami mladistvých, které napadly několik lidí, převážně svých vrstevníků, začal intenzivně řešit magistrát i městská policie.

K útokům většiny proti jednotlivci docházelo zejména v okrajové části Jablonce Mšeno, v okolí přehrady a u hypermarketu Kaufland tamtéž. K útoku stejné skupinky ale došlo i v centru města, například na autobusovém nádraží.

Připravujeme podrobnosti.