Teplo několikanásobně dražší. Klientům energetických firem, které přestaly dodávat plyn, narostly náklady mnohonásobně. Tisíce lidí proto před nadcházející zimou svírá strach, jak ji přežijí. Pro některé svitlo světýlko na konci tunelu. Společnost Jablonecká energetická (JE), která působí v Jablonci a částečně i v Liberci, podává pomocnou ruku lidem, kteří se v minulosti odpojili od jejího centrálního zásobování teplem (CZT). Nabízí jim opětovné připojení za příznivé ceny.

Pavel z Jablonce odpojil svůj domek od jablonecké CZT před několika roky. Jako tisíce dalších domácností na Jablonecku si pořídil plynové vytápění. Asi před třemi lety kývl na nabídku od společnosti Bohemia Energy, která letos v říjnu zastavila dodávky všem drobným odběratelům. „Platili jsme necelé čtyři tisíce zálohy. Teď mi přišlo, že mám dodavateli poslední instance (DPI) platit přes dvacet tisíc,“ přiblížil Pavel. Teď horečně shání nového dodavatele. „Ty ceny jsou ale hodně vysoké, i když příznivější než od DPI. Nejnižší jsem dostal na více než deset tisíc korun,“ doplnil.

On a tisíce dalších odběratelů tepla v Jablonci mají nyní šanci dostat se na podstatně nižší ceny. „Původní zákazníky připojíme bez vstupních investic i zbytečného papírování. Je naší prioritou se o občany města postarat,“ sdělil ředitel JE Boris Pospíšil.

Hotel Petřín za podzimního západu slunce.
Hotel Petřín nad Jabloncem už ožívá, brzy naplno otevře

Okamžitou pomoc nabízí společnost ve vlastnictví města těm odběratelům, kteří se v minulosti z důvodu vysokých cen od CZT odpojili a vybudovali si v bytových domech domovní kotelny. „Máme dvě možnosti. Buď jednotlivé domovní kotelny v bytových domech převezmeme do správy včetně nákupu paliva, nebo bytový dům přímo připojíme do sítě CZT. Bude vždy záležet na konkrétní situaci,“ nastínil obchodní manažer JE Martin Kočí.

Společnost nabídne staronovým zákazníkům ceny jako stávajícím. Nabízí dva tarify – jeden 584 korun, druhý 599 za gigajoul dodaného tepla, kdy prvně jmenovaný zahrnuje pouze vytápění a druhý i dodávky teplé vody. Průměrná domácnost ročně spotřebuje při obvyklé průměrné roční teplotě v našich zeměpisných šířkách zhruba 25 gigajoulů tepelné energie.

Firma zároveň garantuje, že do konce letošního roku ceny nezvýší. Po Novém roce sice zdraží, neočekává ale žádné dramatické posuny cen pro koncové zákazníky. Fixní náklady společnosti přitom letos stouply o 6 %. „Rozhodně se ale nebude jednat o dramatické zvýšení ceny. Snažíme se, aby obyvatelé připojení na CZT měli možnost odebírat teplo za co nejpřijatelnějších podmínek,“ ujišťuje Milan Kouřil, předseda představenstva JE a náměstek primátora pro ekonomiku města.

Mládež a alkohol. Ilustrační foto.
Zaměří se na problémové výrostky. V Jablonci vznikne výchovné středisko

Cena není jedinou výhodou tepla od JE. V balíčku služeb je i servis a on-line dohled dispečinku, který funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Zájemci mohou kontaktovat obchodní oddělení JE nebo zavolat na bezplatnou zelenou linku 800 300 888, kde se dozvědí vše potřebné.

„V Jablonci nad Nisou jsme vybudovali a spravujeme více než dvacet malých lokálních plynových kotelen, z nichž dodáváme teplo a teplou vodu do více než čtyř tisíc jabloneckých domácností a desítek organizací, škol a průmyslových areálů. Zákazníky máme i v sousedním Liberci a jsme připraveni naši síť zásobování teplem a teplou vodou i nadále rozšiřovat. Ve spolupráci s ČEZ Energo jsme v roce 2020 v části zdrojů vybudovali kogenerační jednotky, jejichž provoz přispívá k optimalizaci provozu celé soustavy a dlouhodobé stabilizaci cen,“ shrnul Pospíšil.