„Jedná se o plošné zvýšení cen všem zákazníkům. Je to reakce na stávající situaci na trhu s plynem,“ vysvětlil ředitel Jablonecké energetické Boris Pospíšil.
Takovou razanci odběratelé nečekali. Vždyť společnost, stoprocentně vlastněná městem Jablonec nad Nisou, zvedá ceny letos už potřetí. Od 1. ledna letošního roku vzrostly ceny o bezmála 17 procent, od dubna pak stoupla cena o další více než čtvrtinu.
Od 1. září platby ale poskočí o dalších více než 120 procent. Celkový nárůst oproti roku 2020 činí už 230 procent. „Když nám přišlo vyrozumění o navýšení plateb za teplo, ani jsem tomu nevěřil,“ popsal 52letý Robert, obyvatel jednoho z mnoha panelových domů v Jablonci napojených na plynové kotelny společnosti Jablonecká energetická.
Před dvěma lety platil za dodávky tepla a teplé vody asi tisíc korun, od 1. září mu platba má vyrůst na více než tři tisíce. „A to jsme už teď nijak nepřetápěli, v zimě jsme přes den vytápěli tak na 22 stupňů, což není trenýrková teplota. Nedokážu si představit, jak budeme fungovat, jestli se bude topit na osmnáct,“ přiblížila Robertova žena Hana. Narazila tak na fakt, že vláda připravuje vyhlášku pro stav nouze, kdy by měly teplárny vytápět obytné plochy právě na tuto teplotu.
Ještě v roce 2020 platila průměrná domácnost napojená na plynové kotelny společnosti Jablonecká energetická za teplo a teplou vodu zhruba 1300 korun měsíčně. Od září letošního roku to už ale bude až přes 4000 korun. Tak vysoké platby za teplo nepamatují Jablonečané ani před mnohamilionovou revitalizací zastaralého způsobu centrálního zásobování teplem.
Čekání na úsporný tarif
Nemusí být ale tak zle. Společnosti zásobující centrálně teplem domácnosti čekají na konečné rozhodnutí vlády ČR o úsporném tarifu. „S podporou státu počítáme a už jsme tuto informaci našim zákazníkům sdělili. V současné době čekáme na zpracování státní legislativy – prováděcí vyhlášku, která bude důležitá zejména pro vyúčtování pro všechny zákazníky dálkového vytápění. Jakmile bude k dispozici, zahrneme okamžitě slevu do vyúčtování,“ slíbil Pospíšil.
Jablonecká energetická nespoléhá jen na státní podporu, aktuálně se zaměřuje na inteligentní regulaci výroby a distribuce tepla a do budoucna chce jít cestou obnovitelných zdrojů energie. „Naším cílem je snížení závislosti na plynu, čehož chceme dosáhnout postupnou výstavbou a budováním moderních obnovitelných zdrojů. Časový horizont postupného zavádění nových opatření odhadujeme na 5 let,“ přiblížil ředitel společnosti.
Odběratelé také příliš nerozuměli kalkulaci cen tepla za jednotky v joulech. Proto nyní společnost připravila změny. „Pro lepší srovnání a větší transparentnost nově zavádíme přepočet ceny na kilowatthodiny, což umožňuje jednoduché porovnání ceny u různých komodit a dodavatelů,“ poznamenal Pospíšil.
Společnost je připravena i na případné plnění připravované státní vyhlášky. Při výrobě a distribuci tepla využívá inteligentní systém regulací a teplotu dodávané teplé užitkové vody snížila o 5 stupňů.
„Jsme připraveni změnit i takzvaný odběrový diagram na přání koncových zákazníků dle jejich vlastních potřeb, protože nejlépe se koncová teplota dá regulovat u koncového spotřebitele,“ dodal Pospíšil. Loni v létě stál plyn na světových trzích cca 20 EUR/MWh, současná cena je 239 EUR /MWh.
Ceny tepla JE (ceny včetně DPH, za 1 GJ)
Průměrná domácnost ročně spotřebuje 25 GJ tepla a teplé vody, teplá voda činí 25% z celkového množství
rok 2020
tarif R1: 599,00 korun
tarif R2: 584,00 korun
od září 2022
tarif R1: 2136 korun
tarif R2: 2083 korun