Ukliďme Česko je dobrovolnická akce, jejímž cílem je uklidit černé skládky a nepořádek po celé České republice a zviditelnit problém nesprávného nakládání s odpady. „Do úklidových prací se zapojí i několik skupin dobrovolníků v Jablonci nad Nisou. Veřejnost se může vlastní iniciativou a zážitku seznámit se závažností výskytu černých skládek a odpadu jak v přírodě, tak ve městě,“ popsala jablonecká náměstkyně pro životní prostředí a strategii města Lenka Opočenská.

Jablonecký magistrát se k úklidové akci připojí v pátek 5. dubna. Za vedení města se do úklidu zapojí jak Lenka Opočenská, tak náměstkyně Jana Hamplová spolu s pracovníky odboru městské ekologie. Uklízet budou veřejné prostranství v centru města a okolí. Připojit se může každý.

Zpěvačka Karolína Cingrošová, která vystoupí na prvním veřejném koncertě v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie.
Jablonecké muzeum skla nabídne poprvé v historii koncert pro veřejnost

„Vždycky po zimě je třeba uklidit zahradu a připravit se na příchod jara. A celé město Jablonec je pro nás taková jedna velká zahrada,“ doplnila jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Srdcem akce jsou dobrovolní organizátoři místních úklidů. „To jsou lidé, kteří se chopí zodpovědnosti a zorganizují úklid v místě, které si sami určí, a po celou dobu se pak starají o hladký průběh úklidu,“ přiblížila Ludmila Rosenbaumová z oddělení cirkulární ekonomiky jabloneckého magistrátu.

Velikonoce na statku
FOTO, VIDEO: Z Dlaskova statku v Dolánkách vynesli Smrtku a hodili ji do Jizery

Letošním hlavním dnem jarního úklidu je sobota 6. dubna. Místní organizátoři si však mohou naplánovat úklid kdykoli. Veškeré informace najdete na webu www.uklidmecesko.cz. Tam je i návod, jak se jarního úklidu zúčastnit v roli dobrovolníků i organizátorů.

Pokud se někdo rozhodně do úklidu města zapojit, stačí kontaktovat Ludmilu Rosenbaumovou (rosenbaumova@mestojablonec.cz) a nahlásit účast. „Pokud se rozhodnete místní úklid zorganizovat, můžete si vyžádat pytle na odpad a nahlásit lokalitu i termín úklidu, abychom zajistili svoz sesbíraných odpadů,“ dodala Ludmila Rosenbaumová.

Na webu uklidmecesko.cz je do letošního úklidu zaregistrováno již na třicet úklidů jen na Jablonecku.

Mohlo by vás zajímat: Na pastvinách nad Malou Skálou se prohání telata jako plyšáci