Sletový odznak budou už zanedlouho hrdě vlastnit desítky tisíc účastníků XVII. všesokolského sletu. Za návrhem stojí mladá medailérka Irena Hradecká z Jablonce nad Nisou.

Irena Hradecká pochází z Jablonce nad Nisou, který v posledních pár letech střídá s Prahou. Vyrůstala v medailérské rodině, kde byla tato odbornost předávána z generace na generaci, a i ji odmala bavily různé výtvarné a rukodělné práce. „Můj táta i děda byli také medailéři. Vyráběli jsme převážně pro sportovní kluby a už jako malá jsem pomáhala s kompletací medailí. Ještě během studia na vyšší odborné škole jsem se dostala ke své první zakázce pro Českou numismatickou společnost,“ vzpomněla Hradecká. Po čase nastoupila do České mincovny a práce přibývalo.

Se zapojením do výběrového řízení na tvorbu sletového odznaku z časových důvodů váhala, dnes ale svého rozhodnutí nelituje. Na začátku pro ni bylo těžké do odznaku promítnout modernost akce, což byl požadavek Sokolů. Nejlepší nápady prý přišly až s blížícím se termínem odevzdání, a nakonec předložila porotě i další návrhy obsahující dokonce QR kód nebo hologram.

Takové technologie vítězný návrh nakonec neobsahuje, i tak ale jistě zaujme na první pohled. „Člověk je u medailí zvyklý převážně na kruhovou kompozici, v tom byl zpočátku největší rozdíl. Tvorba reliéfu se ale nijak nelišila, šlo o nízký reliéf jako u většiny medailí, které jsem dělala. Trochu odlišný postup nastává u barvených odznaků, kde se musí počítat s konturami pro jednotlivé barvy,“ popsala návrhářka.

Motto letošního sletu zní „Slet spojuje“. Odznak jej podle autorky reflektuje v místě, kde se prolíná sokol s římskými číslicemi i textem. Zároveň tím, že nese v drápech písmena O, vypadá, jako by držel kruhy v tělocvičně. Ve finální podobě odznaku tak nechybí ani sportovní symbolika.

„Z podoby sletového odznaku máme velkou radost. Když vedle nadějné umělkyně zmíníme autora sletových zlatých a stříbrných medailí Michala Vitanovského, který patří naopak k těm nejzkušenějším tvůrcům v Česku, jde o krásný příklad toho, že slet opravdu spojuje. V tomto případě nejen sport a umění, ale také generace,“ sdělila marketingová manažerka sletu Markéta Wolfová.

V Kittelově domě na Krásné - Pěnčín od 10. května do 7. září mohou zájemci obdivovat výstavu Ryté sklo v čase.
Výstava v Kittelově domě na Krásné představuje umění rytého skla

Irena odmala chodila do jablonecké sokolovny, nejdřív od čtyř let na šachy se svým bratrem, pak na další různá cvičení. „Před několika lety jsem shodou okolností modelovala reliéf na medaili ke 150 letům Sokola a zúčastnila se také výtvarné soutěže na pamětní dvěstěkorunovou minci od České národní banky,“ přiblížila výtvarnice, která se ve volném čase věnuje cestování, šití nebo úpravě bytu. Zajímá se o historii a kulturu a ráda vyrazí s přáteli na únikovku.

V současnosti také nacvičuje hromadnou skladbu V rytmu srdce. „Je taková svižnější, tanečnější. Pro mě to bylo nejdřív složitější, protože jsem začala cvičit až v průběhu ledna, zatímco ostatní chodili už od září. Navíc jak už byla místa zaplněná, neměla jsem svoji stálou značku a pokaždé jsem se učila trochu jiné kroky. Skluz jsem ale dohnala a už jsem byla i na velkém nácviku v Pardubicích, kde se sešlo sedm celků. Bylo to úžasné,“ nadchla se Hradecká.

Českobratrská církev v Jablonci pořádala Férovou snídani pod širým nebem.
Férovou snídani si dali zájemci v jabloneckém parku v ulici Pod Baštou

Jelikož sama na sletu ještě nikdy nebyla, těší se podle svých slov na všechno. „Nejvíc na tu atmosféru na stadionu, na zákulisí celé akce a shledání se spoustou lidí. Přála bych všem cvičencům i divákům krásné počasí, abychom si tuto nevšední akci užili,“ doplnila výtvarnice Irena Hradecká.

První pokusy o společná cvičení na území Čech se objevily v roce 1837 právě v Jablonci nad Nisou.

Mohlo by se vám líbit: Patron železnobrodského centra Andílek, herec Karel Zima, zve na BrodMarket 

Zdroj: Karel Zima