Po zprávě o vyčištění zmíněných míst se pod příspěvkem města na sociálních sítích strhla lavina odsuzujících komentářů. „Příbytek pod kruhovým objezdem opravdu nikoho neobtěžoval, co jsem je pozoroval, žili tam docela slušně a spořádaně. Ale udělat tohle v zimě?“ poznamenal například Vítek Rössler. „Opravdu, teď v téhle zimě? Doufám, že jste jim nevyhodili věci na spaní, spacáky, deky,“ doplnila další z diskutujících.

Pod mosty pod kruhovým objezdem u ulice Želivského, tedy v blízkosti hypermarketů OBI a Albert, je teď už ticho a prázdno. Jen trocha drobného nepořádku vypovídá o tom, že se tady „bydlelo“. Pod mosty je uklizeno, pár desítek kroků na obě strany se naopak v korytě říčky Nisy povaluje docela velké množství odpadků. Betonovou šeď mostních konstrukcí rozbíjí jen graffiti často nevalné kvality.

Protože kruhový objezd leží desítky metrů daleko od bytové zástavby, místní si na bezdomovce příliš nestěžují. „Vídali jsme je tady, ale nedělali žádné problémy. Nikdo je tam neotravoval,“ popsal Jaroslav, obyvatel jednoho z nedalekých panelových domů. Za pravdu mu dala i žena oslovená přímo na mostě. „Neřekla bych, že kvůli jejich pobytu byl v okolí zvýšený nepořádek. Co slyším z jiných částí města, tak tady byl klid,“ přiblížila žena spěchající do zaměstnání.

Ilustrační foto.
Jablonec nájemné ve svých bytech zatím zvyšovat nebude

Magistrát zásah obhajuje tím, že se pod mosty našlo velké množství použitých injekčních stříkaček, mnohé i s jehlami, nánosy skleněných střepů nebo doslova hromady výkalů. „Na obě místa, tedy pod mosty u Želivského a u vlakového nádraží, si obyvatelé opakovaně stěžovali, obě mohla být nebezpečným zdrojem nějaké nákazy nebo kriminální činnosti,“ poznamenal ředitel městské policie Michal Švarc.

Úředníci navíc na to, že se budou místa likvidovat a uklízet, upozorňovali bezdomovce pomocí terénních pracovníků s měsíčním předstihem. „Lidé bez domova mohou najít útočiště v azylovém domě, kde mohou bydlet, přespat nebo využít například služby horké židle. Dostanou zde oblečení, mohou se umýt a najíst. Aby však do azylového domu mohli, musí plnit některá pravidla, například nesmí pít nebo brát drogy. Někteří však pravidla i každou pomoc odmítají,“ doplnil Švarc.

Přesunuli se do lesa

Azylový dům provozovaný neziskovou organizací Naděje se nachází nedaleko, zhruba kilometr od mostů pod kruháčem. „O záležitosti víme. Jde o skupinu 15 až 20 bezdomovců, kteří žádnou pomoc nechtějí. Monitorujeme jejich pohyb, naši terénní pracovníci se s nimi snaží komunikovat,“ připomněla Milena Havrdová, oblastní ředitelka neziskové organizace Naděje, která provozuje azylový dům v ulici Za Plynárnou. Nyní sociální pracovníci mapují místa, kam se skupina přesunula. „Zřejmě do lesa u Mšena, nad areál někdejší výtopny,“ dodala Havrdová.

V podstatě stejná skupina bezdomovců byla na začátku prosince minulého roku „odstěhována“ z místa na Prosečském hřebenu na okraji Jablonce. Hlavně proto, že tady probíhal intenzivní lov divokých prasat. „Pracovníci VPP odsud odnesli 2,5 tuny odpadu,“ vzpomněla vedoucí kanceláře tajemníka jabloneckého magistrátu Martina Vacková.

Lůžka k přespání i židle

Dům v Plynární ulici nabízí služby azylového domu a noclehárnu, ale také denní centrum pro 40 klientů. „K dispozici máme 55 lůžek v azylovém domě a noclehárně a šest lůžek v tréninkových bytech. Loni jsme poskytli 12 233 noclehů a vydali 8038 jídel pro lidi bez domova, v terénních programech jsme podpořili 529 klientů, z toho 171 rodin, 143 lidem jsme poskytli dluhové poradenství," popsala Havrdová.

Ilustrační foto
Zima udeřila. Lidé bez domova najdou v Libereckém kraji několik útočišť

Pokud však je zima, nabízejí lidem bez domova také takzvané horké židle. „To je služba, kdy klient může strávit noc v nízkoprahovém denním centru vsedě a bezpečí u stolu na židli. Není to sice komfortní, ale může to mnohdy zachránit život. V minulých dvou letech ji kvůli pandemii nebylo možné využívat," dodala Havrdová. V současné zimě byly horké židle nabídnuty jen po několik dní v prosinci a únoru, kdy panovaly mrazy kolem mínus deseti stupňů.

Azylový dům v Plynární ulici, který spravuje nezisková organizace Naděje, se otevřel v listopadu roku 2015. Vznikl přestavbou městského objektu, který v minulosti sloužil jako ubytovna pro matky s dětmi.