A toho se v podhorské oblasti můžeme dočkat velice brzy. Vždyť oficiálně začíná zimní období už 1. listopadu, skončí 31. března.

Po dohodě budou zimní údržbu na stanovištích tříděného odpadu nově zajišťovat zaměstnanci Severočeských komunálních služeb (SKS). V Jablonci je nyní 920 kontejnerů na 260 stanovištích a separovaný odpad se vyváží každý všední den. SKS uvolní na zimní údržbu 12 pracovníků, dvě sněhové frézy a smykový nakladač. Magistrát má na úhradu těchto služeb v rozpočtu připraveno půl milionu korun.

Stanoviště dosud ručně uklízeli pracovníci veřejně prospěšných prací. „Těch ubývá, nemají techniku a naše Technické služby vzhledem ke stále narůstajícímu objemu úklidu komunikací a chodníků nemají dostatečné kapacity,“ přiblížil novinku náměstek jabloneckého primátora Milan Kouřil. I tak si přeje, aby sněhu napadlo co nejvíce.

Zimní údržbu pomáhalo v uplynulých letech doplňovat až 50 pracovníků veřejně prospěšných prací, magistrát jich ale nyní registruje ani ne polovinu. „Ti právě uklízeli místa, kam se odkládají odpady. Při současném početním stavu bychom úklid nestíhali,“ popsal vedoucí technického odboru magistrátu Pavel Kozák.

„Zimní údržba je v Jablonci službou velmi důležitou, proto v městském rozpočtu počítáme s částkou 21 milionů korun, která je stejná jako v loňském období,“ spočítal Milan Kouřil.

Zimní údržbu jabloneckých komunikací, chodníků, schodišť a podobně zajišťují Technické služby Jablonec n. N. (TSJ), se kterými spolupracuje i Oddělení organizace a personálu veřejných prací.

Zimní údržbu silnic I., II. a III. třídy zajišťují Ředitelství silnic a dálnic, Krajská správa a údržba silnic LK a Silnice LK. „Během letošního roku jsme opět v rámci přípravy Plánu zimní údržby shromažďovali podněty občanů, organizací, zástupců IZS a dalších. Vše jsme posuzovali mnohdy i místním šetřením, a pokud to bylo možné, do nového plánu zařadili,“ vysvětlil Pavel Kozák. Zatímco objem se u komunikací v celkovém součtu kilometrů nezměnil, u chodníků přibylo v plánu zhruba 1,4 kilometru nové plochy k úklidu.

Zimní údržba je v Jablonci často terčem kritiky a stížností. „Lidé si ale musí uvědomit, že v Jablonci sníh prostě padá. V zimě je tady, na jaře ale roztaje. Je normální, že je sníh i na chodnících,“ sdělil primátor Jablonce Jiří Čeřovský.

KAŽDÝ ROK VÍCE CHODNÍKŮ

Město má pro zimní údržbu rozděleny komunikace do čtyř skupin. Ty určují, které silnice budou uklizeny jako první. Celkem se magistrát stará o více než 184 kilometrů silnic a více než 62 kilometrů chodníků. Od sezony 2014-2015 každý rok přidává asi 1 až 2 kilometry nově uklízených chodníků. „A to na základě požadavků, které občané vznášejí především na setkáních s vedením města,“ doplnila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Matěchová.