Již patnáctým rokem bude Vodní záchranná služba (VZS) Jablonec nad Nisou zajišťovat letní služby u přehrady Mšeno.

Každý den od 8 do 20 hodin od pondělí 1. července až do středy 31. srpna budou vodní záchranáři k dispozici. Na základně na Tajvaně bude v pohotovosti vždy tříčlenná posádka, připravená okamžitě poskytnout pomoc zdravotního, ale i technického charakteru. VZS je ve spojení jak s dispečinkem ZZS i HZS (KOPIS), takže pokud je během svého pobytu u přehrady budete potřebovat přivolat, stačí vytočit 112.

„Pro rychlý transport na místo nahlášené události, máme ve výbavě loď Pioner Multi, která již má za sebou svůj předsezonní servis. Výjezdová plavidla a vybavení chceme mít v bezvadném stavu, aby kvalita naší pomoci byla stoprocentní,“ přiblížil zástupce předsedy spolku Vodní záchranné služby Pavel Pažout. Na lodi je možné záchranáře spatřit pravidelně během dne, a to při preventivních objížďkách přehrady.

Kolem vodní nádrže jsou umístěny informační tabule s mapou přehrady, důležitými telefonními čísly a také cennými radami a pokyny, jak se bezpečně chovat u vody. „Pod některými z tabulí se nacházejí bedny s víkem, v nichž v případě potřeby naleznete během léta záchranné kruhy s lanem, jež můžete hodit tonoucímu a tím mu zachránit život. Stav kruhů každý den kontroluje naše posádka,“ popsal Pažout.

Kromě osobních lékáren má posádka záchranářů k dispozici také velký lékařský batoh s automatizovaným externím defibrilátorem (AED), který je ve výbavě jabloneckých záchranářů již šestým rokem a jehož včasné použití při resuscitaci zvyšuje šance na záchranu pacienta.

Mohlo by se vám líbit: V Lučanech nad Nisou vznikají matrace srovnatelné se světovou špičkou 

V Lučanech nad Nisou vznikají matrace srovnatelné se světovou špičkou | Video: Jan Sedlák