Byla to varna drog? Nebo se stala jiná nehoda? Obyvatelé jablonecké ulice Skelná a dalších ulic v okolí si myslí, že únik výparů organických rozpouštědel, který měl za následek hospitalizaci bezmála čtyř desítek lidí, souvisí s nehodou ve varně pervitinu.

„Když jsem si to promyslel, nenapadla mě jiná varianta. Dokonce se šušká, kdo ze sousedů drogy vařil,“ sdělil mladší muž bydlící ve vchodě, kde k úniku došlo.

Policisté zatím spekulace o varně drog odmítají. „I nadále případ prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení, přičemž probíhají standardní úkony trestního řízení jako shromažďování dalších důkazních prostředků, analýza zajištěných věcí a záznamy výpovědí svědků z místa události. V současné době, z důvodu probíhajícího prověřování, není možné poskytovat bližší informace,“ sdělil mluvčí krajské policie Vojtěch Robovský.

Hasiči ve speciálních oblecích a s přesnými měřicími přístroji v do vchodu panelového domu, kde unikla zatím neznámá látka.
V Jablonci unikla neznámá látka, zasáhla hasiče, záchranáře i desítky místních

Podle soudního znalce Karla Lehmerta se o varnu pervitinu jednat mohlo. Podle jeho vyjádření pro televizi CNN Prima News mohou příznaky hospitalizovaných obyvatel ukazovat na možnost technologicky špatně provedeného varu metamfetaminu, tedy pervitinu. Příznaky podle něj odpovídají známým symptomům inhalační otravy fosfanem, který se při výrobě metamfetaminu vytvoří.

„Fosfan skutečně patří mezi dusivé chemické bojové látky. Jeho výskyt však není běžný, což také vyžaduje podrobnější analýzy ze strany hasičského záchranného sboru. Výrazným příznakem inhalace fosfanu je právě podráždění dýchacích cest, dechová tíseň a kašel, bolest hlavy či srdeční obtíže,“ sdělil Lehmert.

Obyvatelé domu nemohli dýchat

K úniku výparů organických rozpouštědel došlo v jednom ze vchodů panelového domu v ulici Skelná v úterý 7. června. Obyvatelé popsali, že látka jim dráždila dýchací cesty a nemohli kvůli tomu dýchat.

„Nikdy jsem nic podobného necítil. Úplně to dusilo,“ přiblížil Václav Král, který bydlí v prvním patře domu. Podle jeho slov ale v chodbě nebyl žádný dým.

Sedmatřicet lidí se nadýchalo dráždivé látky, postupně záchranáři odvezli do nemocnic všechny obyvatele vchodu, většinou na pozorování. Příznaky ve formě podráždění dýchacích cest mělo šestnáct hospitalizovaných v jablonecké nemocnici, další dva, mezi nimi právě Václav Král, podepsali ve středu ráno revers a nemocnici opustili. Naopak jeho syn strávil noc z úterý na středu na JIP.

Hasiči vynášejí vzorky ven.
Lidé se v panelovém domě v Jablonci dusili rozpouštědly, policie hledá viníka

V nemocnicích v Jablonci, Liberci, Mladé Boleslavi a Jičíně skončilo 24 obyvatel, 10 hasičů, dva policisté a jeden zdravotník. „Bylo to hlavně z preventivních důvodů k dalšímu dovyšetření," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev.

Do jablonecké nemocnice jako první převezli tři muže, kteří se chemikálií nadýchali nejdříve. „To byl můj syn a dva muži, kteří si od něj přijeli koupit starší pračku. Šli do sklepa, kde se začali dusit,“ popsal Král.

Ve středu odpoledne hasiči dům důkladně prověřili. Výsledky rozboru vzorků odebraných na několika místech domu podle hasičů pravděpodobně obsahovaly organická rozpouštědla jako hexylenglykol, methylbenzaldehyd, acetylaceton, dimethylbenzaldehyd a toluen. To nahrálo domněnkám sousedů, že se mohlo jednat o „havárii“ ve varně pervitinu. Pro jeho výrobu jsou totiž jedovatá organická rozpouštědla nezbytná.

Ilustrační foto.
V Jablonci znovu zasahovali hasiči kvůli zápachu. Evakuovali 32 lidí

Policisté prohlédli jeden z bytů, v němž měli podezření, že se varna drog nachází. Údajně ale nic neodhalili. Přesto jde o jednu z variant, s níž policie pracuje.

Po dalším měření hasičů, které zjistilo, že neznámá látka z objektu v podstatě vyprchala, se lidé propuštění z nemocnice mohli vrátit domů. „Nebylo mi skoro nic, cítil jsem jen škrábání v krku. Raději jsem ale v nemocnici chvíli zůstal, abych zabránil nějakému překvapení,“ pousmál se mladší muž, který se do svého bytu vrátil ve středu odpoledne.

Varen pervitinu bylo na Jablonecku více

Policisté na Jablonecku odhalili v minulých letech několik varen pervitinu. Třeba v roce 2015 rozbil speciální Toxi tým celou síť vařičů a distributorů. Razie probíhala současně na třech místech v kraji. Na Jablonecku policisté vyrazili garážová vrata a zatkli 36letého výrobce pervitinu, jenž už měl s touto trestnou činností bohaté zkušenosti. Zásahová jednotka ho přistihla přímo při přípravě další várky.

V roce 2014 pak policisté zlikvidovali varnu drog v Desné. Čtyři lidé, výrobci a distributoři, skončili ve vazbě. Droga byla distribuována především po Jablonecku a Liberecku. V lednu minulého roku zase policisté odhalili pár, který pervitin distribuoval po Jablonci a okolí.