Živo začalo být na ploše u městské haly kolem půl desáté dopoledne. To sem dorazily první stroje zemědělců z okolí. Přijeli převážně ze Semilska, své zástupce mělo ale i Jablonecko a Liberecko. Celkem se na protest sjelo dvanáct traktorů. „Bohužel nás nepodpořili zemědělci z DS Holding a někteří další, protože už vyjeli do polí,“ poznamenal předseda Agrární komory Libereckého kraje Robert Erlebach.

Na přívěs sloužící pro přepravu hnoje umístili zemědělci dva transparenty. Při jejich montáži policisté zkontrolovali přívěs, zda v něm nic není. Pak ještě požádali protestující, aby vnější stěny přívěsu očistili od hrubých nečistot.

Nakonec se nesjelo kýžených pětadvacet strojů, před plánovanou vyjížďkou se omluvilo hned několik sympatizujících zemědělců.

A tak na okruh městem vyjeli zemědělci z Jilemnice, Sychrova, ale i Kokonína, aby podpořili požadavky zemědělců. „Vidím, za kolik prodáváme maso, mléko, sýry. A v obchodech je pak vidíme i čtyřikrát dražší,“ popsal zaměstnanec společnosti Kokonínská zemědělská František Strážovský.

Jiří Teplý dělal celý život ve službách pro zemědělství, prodával osiva, se samotnými zemědělci je v každodenním kontaktu. „Vidím jejich problémy, je jedno, zda jde o zemědělce malého nebo velkého. Na Jablonecku končí malí zemědělci. Na Pěnčínsku u Turnova skončil zemědělec s výrobou mléka, to samé další farmář v Huntířově. Výroba mléka je strašně pracná, musíte k tomu mít lidi. Kráva se neptá, že chcete mít volný víkend, dojit se musí i o Vánocích,“ popsal Teplý, současně mluvčí krajské Agrární komory.

Podle jeho slov dnes prodávají zemědělci mléko jen za něco více než 10 korun za litr, přitom stouply náklady za krmivo, energie, náhradní díly i lidskou práci.

Zemědělci vnímají jako velký problém i fakt, že do Česka, ale i dalších evropských zemí, se dostávají komodity ze třetích zemí, tedy těch mimo Evropskou unii. Obilniny, olejniny jsou podle předsedy územní organizace Zemědělského svazu Semily Milana Soukupa na cenách jako v 90. letech minulého století.

Za tunu ječmene čeští zemědělci dostávají 2900 korun, což je hluboce pod náklady. „Zrní máme stále v silech, chybí nám hotovost, musíme si půjčovat. Pokud bude současná situace trvat, budeme muset omezovat výrobu a tím i stavy zaměstnanců,“ poznamenal.

Zemědělci předali pak v centru Jablonce nad Nisou ministru zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) memorandum, které o víkendu podepsali zástupci zemědělců z Česka, Polska a Německa.

Traktory objely centrum Jablonce celkem třikrát, dvakrát dopoledne a jednou po obědě. Mnozí řidiči na těžké stroje troubili, někteří Jablonečané pak k silnici přišli cíleně. „Vzal jsem děti dnes dříve ze školky, abychom se podívali na traktory. Zvlášť klukovi se líbilo, jak troubí a houkají,“ popsal čtyřicetiletý Martin.

„Já jim rozumím. Vozí se sem obilí z Ukrajiny, kdovíjaké kvality, zato za nižší cenu. Zajímavé je, že to v obchodech vidět není, ceny jsou stále vysoké. Určitě to nejsou naši zemědělci, kdo na tom vydělává,“ doplnil starší muž, který se na protest přijel podívat z nedaleké obce.

Zemědělci svolali protestní akci do Jablonce proto, že tu ve stejný den, tedy ve středu 13. března, konalo další výjezdní zasedání Vlády ČR, konkrétně ve zdejším kulturním Eurocentru.

Na pořadu bylo i jednání s vedením kraje a starosty obcí Libereckého a Královéhradeckého kraje, a to na témata o aktuálním stavu výstavby a přípravy dopravních staveb v obou krajích, o dotačních programech nebo o situaci týkající se výskytu nebezpečné nákazy afrického moru prasat na území obou krajů.