Již tradičně koncem května studenti posledních ročníků středních škol skládají maturitní zkoušky. Včera praktickou maturitní zkoušku obhájilo všech dvacet sedm studentů ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci.
„Vybrala jsem si náramek a náhrdelník s egyptským námětem. Pracovala jsem na něm okolo sto padesáti hodin,“ řekla maturantka Blanka Pelcová. Včera své práce obhájili studenti z oborů tvarování a rytectví raznic, pasířství, povrchové zušlechťování a uměleckoprůmyslové zpracování kovů.
Představit svůj výrobek musela například i Lenka Dlabalová, která si zvolila pro svoji maturitní práci kolekci šperků. „Součástí kolekce je pružný náramek, náušnice a náhrdelník, který jsem vyrobila z měkkého pájení,“ vysvětlila maturantka oddělení pasířství Lenka Dlabalová. Předsedou byl a výrobky hodnotil akademický malíř ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově Václav Žatečka.
Studenti svůj vlastnoruční výrobek nejprve popsali k čemu slouží, z čeho je vyroben, k jaké příležitosti je vhodný nebo jakou by měl mít prodejní cenu. Zítra čekají studenty ústní zkoušky z dějin umění, českého a cizího jazyka a technologie.
Zkoušku z dospělosti skládají tento týden ještě například studenti z Gymnázia U Balvanu nebo Obchodní akademie.