Dřevodílny, návštěvy prakticky zaměřených vzdělávacích programů iQlandie nebo příspěvek na nákup technických stavebnic typu Merkur nebo Seva. Na to vše je novinka určena. Třeba děti ze Základní školy Kokonín do iQlandie zajíždějí už několik let. „Podporu města v tomto směru tedy vítáme. Zážitkové učení je jednou z cest, jak děti přivést k manuální zručnosti,“ sdělila ředitelka školy Lea Šmídová.

ZŠ Kokonín využívá coby školní dílny pronajaté prostory. Na hodiny sem chodí chlapci a dívky odděleně. „Je nutné, aby děti uměly uchopit ten který nástroj. Před lety se předmět pracovní výchovy na mnoha školách rušil, u nás naštěstí zůstal. Ani jsme o jeho rušení nepřemýšleli,“ doplnila Šmídová.

Naučí se zručnosti

Děti se zručnosti poslední roky neučí ani doma s tátou v dílně či garáži. Myslí si to ředitel ZŠ Mozartova Karel Opočenský. „Proto je důležité, aby děti získávaly šikovnost na škole. Pracovní výchova je provede od nejlehčích prací, jako je vystřihování papíru, až po práci se dřevem, plasty i kovem,“ přiblížil Opočenský. Škola chce v pilotním programu získat příspěvek na nákup stavebnic.

Magistrát nabízí do konce roku nejen stavebnice a návštěvy vzdělávacího centra, ale třeba i odborníky z rychnovské dřevodílny. Ti budou na školy zajíždět, aby dětem předali informace a postupy při výrobě věcí ze dřeva.

Do školy si budou dovážet své nářadí a materiál. Děti si pak budou moci své výrobky odnést domů a pochlubit se tak rodičům.

Vyrobit si prak, luk a šípy nebo dokonce ze starých věcí pojízdnou káru. S tím si ještě před pár lety řada dětí poradila. Dnes je tomu naopak, šikovné dítě, aby jeden pohledal. Bývá to pak problémem v okamžiku, kdy se slabší žák musí vydat cestou učebního oboru.

I proto chce jablonecký magistrát v projektu pokračovat i v dalších letech. Poznatky o programech technického vzdělávání bude Jablonec sbírat po zbytek školního roku, aby mohli příspěvek na něj systémově zařadit do rozpočtu města roku 2021.

Školy mají zájem

Magistrát ale nebude hradit školám celý program. „Záleží na školách, na jejich ředitelkách a ředitelích, jak jsou ochotni a schopni do programu vstoupit, jakou míru spolufinancování rodičů nebo sponzorské firmy si mohou zařídit. V každém případě jsou první odezvy ze strany škol kladné,“ informoval náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.

Pracovní výchovu jako důležitý předmět vnímají i na dalších školách, nejen z Jablonecka. Ale třeba v Železném Brodě „dílny“ zůstaly jen díky entusiasmu dnes už bývalého ředitele Základní školy ve Školní ulici Aleše Hnídka.

„V době překotného rušení hodin praktických činností je v našem městě zachoval a naopak dílny ve škole podporoval,“ pochválil pedagoga starosta Železného Brodu František Lufinka.