Jablonecká společnost DEVINN dokázala, že lze stvořit celý průmyslový areál, který není závislý na energii dodávané zvenčí. „Spojení všech dílů této skládačky a chytrá práce s přebytky energie jsou způsobem, jak dosáhnout energetické nezávislosti,“ popsal spoluzakladatel společnosti Luboš Hajský.

S vodíkem dokážou odborníci z jablonecké firmy pravé divy. Třeba když předvedli, jak funguje mobilní vodíková nabíječka pro elektromobily zvaná H2BOT. Hranaté vozítko popojíždí kolem zaparkovaných elektromobilů. Operátor vozítka sedí v kanceláři a koordinuje jeho pohyb.

Vozítko se zastaví za zadkem elektromobilu, samo impulsem otevře krytku. A začnou se dít věci. Na straně vozítka se otevřou dvířka a pomalu vyjede robotické rameno, jehož konec s adaptérem se blíží k zásuvce palubní nabíječky. V tu chvíli už vše přebírá H2BOT. Sám se napojí a spustí nabíjení. Po nabití auta operátor přesune vozítko k druhému elektromobilu.

V nitru vozítka je prostor pro zásoby vodíku. „Jako bombička do sifonu se dá vyměňovat paleta, která má 225 kilowattů elektrické energie,“ popsal Hajský. Sečteno a podtrženo, H2BOT by dokázal „nakrmit“ na jednu paletu třeba sedm zcela vybitých vozů Škoda Citigo iV.

Mistrovství světa lodních modelářů Sekce C se v Jablonci nad Nisou konalo i v roce 2008.
Lodní modeláři mají své mistrovství světa. Už počtvrté bude v Jablonci

Společnost si takzvaný zelený vodík vyrábí v elektrolyzéru pomocí elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny, která se nachází na střeše areálu. Hned vedle stojí samotný elektrolyzér a zásobník na vyrobený vodík.

„Většina fotovoltaických elektráren má skrytý potenciál, který nevyužíváme. V létě pracují s obrovskými přebytky, oproti tomu v zimě fotovoltaika často nedokáže pokrýt spotřebu. Klíč k energetické nezávislosti je v ukládání nespotřebované energie z léta a její zpětné využívání v zimním období,“ vysvětlil princip Hajský.

Obří baterie na zimu

Médiem, do kterého se energie z fotovoltaiky v létě pomocí elektrolyzéru ukládá, je právě vodík. V zimních měsících pak generátor H2BASE přeměňuje vodík zpět na elektrickou energii. Teplo, které přitom generátor na principu palivového článku vyprodukuje, se využívá k vytápění. Vodík tak plní funkci obří baterie. Energie se díky vodíku vyrábí, ukládá i spotřebovává na jednom místě.

I když je kompletní technologie velmi drahá, jde o nižší desítky milionů korun dle velikosti systému, společnost už vyřizuje první poptávky. „Jako naši hlavní výhodu vnímáme to, že umíme systém postavit na míru a provést klienta celým procesem od úvodní studie až po projektové řízení při montáži. Několikaleté praktické zkušenosti z vodíkových projektů jsou nepřenositelné,“ popsal vedoucí vývoje firmy Karel Souček. Základem je úvodní studie, ve které společnost klientovi zhodnotí smysluplnost celé investice.

David Roskovec restauruje i vyrábí vitrážová okna.
FOTO, VIDEO: V dílně na Železnobrodsku opravují vitrážová okna pro Křivoklát

V nejbližších letech ale lze očekávat vypsání dotačních titulů na podporu vodíkových hospodářství. Vyšší cena je podle Hajského dána především malosériovou produkcí jednotlivých komponentů. „Také fakt, že zařízení obsahuje třeba oproti bateriím minimum drahých kovů, dává tušit, že vodíkové hospodářství bude časem výrazně dostupnější,“ doplnil majitel společnosti DEVINN.

Potenciál energetické nezávislosti lze vyjádřit na příkladu rodinného nezatepleného domu s instalovanou fotovoltaickou elektrárnou o výkonu do 10 kWp. Taková fotovoltaika vyrobí za rok přes 12 tisíc kWh elektrické energie. Proti tomu spotřeba domu se zpravidla pohybuje kolem 9500 kWh ročně. „Pokud budeme umět využít fotovoltaiku na maximum, má tato budova potenciál být zcela energeticky nezávislá,“ upozornil Hajský.

V čistě provozních nákladech pak energetická nezávislost znamená také úsporu energie, kterou by jinak majitel budovy dokupoval ze sítě. U firem pak absence nutnosti dokupovat energii ze sítě může znamenat také úsporu CO2. Pokud firmy nemusí pořizovat energii ze sítě, mohou díky tomu snížit také počet emisních povolenek, které jinak nakupují.

Jako zelený vodík se označuje vodík vyráběný pomocí elektrolyzérů štěpením vody, kdy energie potřebná k elektrolýze byla zcela pokryta obnovitelnými zdroji energie, jako je větrná nebo sluneční energie. Jde o jediný ekologický a klimaticky neutrální způsob výroby vodíku.