„Tento závod není špatnou myšlenkou, kterou začal už před třiceti lety Jindřich Měrka ve Frýdku Místku, a jež se tady v Jablonci obnovila,“ připomněl historii Ivan Ježek z Vodní záchranné služby v Ústí nad Labem.

Zúčastnění startovali v pracovním oblečení třemi hody záchranným kruhem na bóji ve vodě, která simulovala tonoucího. Poté plavali padesát metrů k protějšímu pontonu, kde se svlékli ve vodě do plavek a převzali ploutve a potápěčskou masku se šnorchlem. Dalším úkolem bylo, v případě mužů, vyzvednout ze zhruba čtyřmetrové hloubky pneumatiku nasazenou na kůlu a dotáhnout ji k pontonu.

Ženy z tohoto místa zachraňovaly tonoucího na hladině představovaného figurínou. Poté vyrazili na surfovém plováku k bóji, za kterou simulovali záchranu a vrátili se zpět, kde převzali veslici.

Po obeplutí trasy vyznačené dvěma barely vytáhli závodníci loď na břeh a běželi k poslednímu stanovišti umístěnému vedle základny vodních záchranářů. Tam předvedli kardiopulmonální resuscitaci na modelu pod dohledem odborné komise.

„Zúčastnil jsem se i dříve ještě ve Frýdku Místku, a potom tady vloni a letos. Stejně jako ve Frýdku tak ani tady závod nemá chybu. Při záchranách se ukazuje, že to ti lidé nedělají automaticky, ale že u toho přemýšlejí a každý to dělá po svém,“ řekl Ivan Ježek a dodal: „Dobré hlavně je, že se lidé scházejí a předávají si navzájem vědomosti a zkušenosti.“

Letošní první ženou se stala Hana Křesálková, s níž pohár od starosty města odputoval do Těrlicka. V těsném závěsu za ní stanula Zdena Najmanová z liberecké skupiny a třetí příčku obsadila Gabriela Solovovová z Ústí nad Labem.

„Loni se mi závod velice líbil, proto jsem přijela i letos,“ poznamenala loňská vítězka Zdena Najmanová, která přijela s kolegyní Petrou Kollmerovou zastupovat liberecké záchranáře.

Pohár pro prvního muže zůstal doma a získal ho jablonecký záchranář Vojtěch Kazda. Stříbrným závodníkem se stal Ivan Ježek z ústecké skupiny a bronz vybojoval Tomáš Křesálek z Těrlicka.

„Nejobtížnější disciplínou pro mě byla plavba na surfovém plováku. Měl jsem dojem, že už nezvednu ruce k dalšímu záběru,“ svěřil se vítězný Vojtěch Kazda.

Autorka Nikola Jakoubová