V jablonecké Sokolí ulici vzniklo moderní sportoviště s víceúčelovým hřištěm, běžeckou dráhou na krátké tratě, doskočištěm pro skok daleký a herními prvky pro malé děti. To vše jabloneckou radnici stálo více než 22 milionů korun.

Děti ze sousedící Základní školy 5. května mají vyhráno. Jak by ne, vždyť jejich předchůdci na podobné hřiště v okolí čekali marně. „Vlastně dvacet let. Dosud mohli naši žáci využívat jen malý plácek mezi budovami na vyběhání. Když jsme ale chtěli děti v rámci tělocviku více rozhýbat, museli jsme na Dolinu, sem tam na Střelnici,“ přiblížila ředitelka školy Michaela Hanyšová.

Areál Slunečních lázní v Jablonci nad Nisou na snímku z 23. května.
Projekt výstavby nového pavilonu Slunečních lázní opět odsunuli

Nové hřiště bude sloužit jak škole, tak veřejnosti. „Zcela nám bude předáno příští týden, čeká nás ještě drobné zaškolení. A můžeme se vrhnout na pořádný sport,“ řekla s úsměvem ředitelka školy. Hřiště s herními prvky pro menší děti bude sloužit i dětem z mateřinky v Lovecké ulici.

Místní děti hřiště láká už nyní. Dva kluci visí na plotě a vykládají, co na hřišti budou provádět. „Přece fotbal, to je jasný,“ je přesvědčen jedenáctiletý Patrik, bydlící nedaleko. Jeho kamarád Jirka jen vehementně kývá hlavou. Ještě si ale budou muset počkat. Hřiště, byť je plánováno i pro užívání veřejností, tedy především pro kluky a holky, je sice hotové, zcela otevřené bude zřejmě až v druhé polovině příštího jara.

Sedm jednotek hasičů zasahovalo u požáru elektroinstalace v rozvodném potrubí dvanáctipodlažního panelového domu v Tanvaldu v ulice Horská.
V Tanvaldu hořel panelák. Hasiči evakuovali 25 lidí, záchranáři sedm ošetřili

Důvod pozdějšího přístupu veřejnosti do nového areálu je prostý – musí důkladně zakořenit nová tráva. „Hřiště, běžecká dráha a plocha pod herními prvky má umělý povrch, ostatní plochy jsou pokryté travou. Velké letní sucho a vysoké teploty znemožnily dobré zakořenění nového trávníku. Aby se nepoškodil, bude areál do příští sezony pro veřejnost uzavřený a k dispozici jej bude mít pouze škola,“ vysvětlil náměstek jabloneckého primátora Lukáš Pleticha.

ZÁSADNÍ PROMĚNA

Stavba hřiště trvala dva roky. Zcela zásadně se změnila proluka mezi ulicemi Sokolí, SNP, Jarní a Lovecká. Před mnoha lety tu rostly okurky i jahody, nový sportovní areál totiž vznikl na zanedbaném školním pozemku, který sloužil v minulosti škole 5. května pro pozemkovou výchovu. Pak celé území dlouhá léta chátralo.

Největším problémem během výstavby bylo značné množství podzemních vod a nevhodné podloží. I kvůli tomu cena za hřiště dramaticky vzrostla z původních 10 milionů korun o více než polovinu.

Policisté hledají dvě osoby, které by jim mohly poskytnout důležité informace k případu, který se stal ve Velkých Hamrech v noci ze soboty 11. na neděli 12. srpna, kde dosud neznámý pachatel poškodil více jak osmnáct vozidel.
Muž poškrábal skoro třicet aut. Policisté hledají i anonymní informace

„Při zemních pracích jsme i ve velkých hloubkách narazili na rozsáhlé zvodnělé jíly, a ty bylo nutné nahradit. Pro důkladné odvedení vody bylo třeba rozšířit drenážní systém. Mělké jezírko v rohu areálu jsme zachovali, ale nově z něj vodu odvádí systém povrchových žlabů. Všechna voda pak končí v nové retenční nádrži s přepadem do kanalizace,“ popsala Radka Poprová z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu.

Víceúčelové sportovní hřiště s umělým povrchem má skoro tisíc metrů čtverečních a je primárně určené pro házenou, nohejbal, streetbal či tenis. Při okraji areálu je běžecká dráha pro sprint na 60 metrů zakončená doskočištěm pro skok daleký. Na povrchu z polyuretanu jsou herní prvky pro děti a zakryté pískoviště. Ostatní plochy jsou oseté travním porostem, v areálu jsou také lavičky a odpadkové koše.

V Bedřichově muž vezl na babetě dvě nezletilé děti a nedal přednost zprava přijíždějícímu vozidlu.
Na babetě vezl dvě děti. Nedal přednost v jízdě a všichni tři utrpěli zranění

PŘIBUDE I BLUDIŠTĚ

„Oproti jiným sportovištím jsou tu toalety, učitelé tu mají kabinet s malým skladem a přístřeškem pro převlékání,“ doplnila Poprová. Zvláštností sportovního areálu bude zelené bludiště. Vrbové loubí, jež poskytne stín dětem hrajícím si na pískovišti, se kvůli horkému počasí vysadí až na jaře.