Chybou, která by je mohla stát i peníze, bylo ve všech případech to, že „mlhovky” měli rozsvícené pouze vpředu. Ne že by se za snížené viditelnosti předními mlhovými světly svítit nemohlo, jenže zatímco se to smí, tak zadními se za snížené viditelnosti svítit musí. Vždycky. V opačném případě jde o přestupek. Toho se samozřejmě dopustili i ti, kteří mlhová světla nepoužili vůbec.

Neznalcům hrozí dvoutisícová pokuta

„Nepoužití mlhových světel za snížené viditelnosti sice nepatří mezi bodované přestupky, ale řidičům hrozí pokuta do výše dvou tisíc korun,” konstatovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopov s tím, že sankci si mohou vysloužit i ti, kteří mlhová světla používají za dobré viditelnosti. To je totiž zakázané, a to v případě předního i zadního osvětlení.

„Do snížené viditelnosti se samozřejmě nepočítá samotná tma. Ta je přirozeným jevem,” upozorňuje Miroslava Šimková z jablonecké Autoškoly OK, která rovněž tvrdí, že čeští řidiči mlhu obecně nezvládají. A to právě ve smyslu nevědomosti, jak se mlhová světla používají.

Občasný chaos při svícení „mlhovkami” potvrzují i oslovení řidiči.

„Nechápu, že kolikrát vidím na ostatních autech mlhovky zapnuté během bílého dne a naopak za mlhy ne. Někteří s nimi svítí i v noci, což je vůbec extrém, protože oslňují. A osobně si myslím, že s tím jsou problémy i proto, že spousta řidičů vlastně ani neví, jak je zapnout a nebo je někdy prostě zapne omylem. Nepřekvapilo by mě to,” řekl Deníku osmatřicetiletý Martin z Jablonce nad Nisou.

Nejen mlha, ale také déšť a sněžení

Podle Miroslavy Šimkové by řidiči měli dbát také na to, že snížená viditelnost, popsaná v zákoně, nastává nejen za mlhy, ale i za hustého deště či sněžení.

„Ve všech těchto případech jsou rozsvícené zadní mlhovky povinné a přední povolené,” říká majitelka jablonecké Autoškoly OK.

A závěrečná rada odborníka? „Za husté mlhy je vždy dobré snížit rychlost. Pro orientaci pak bývá dobrou pomůckou vodící bílá čára, lépe u kraje silnice. A důležité je mít čisté sklo, a to jak zvenčí, tak zevnitř,” poznamenala Miroslava Šimková.