Stejně jako v pondělí, i včera kvůli problémům na železniční trati mezi Železným Brodem a Tanvaldem místo vlaků jezdily náhradní autobusy. Problémy se hned poránu, po napadnutí zhruba dvaceti centimetrů čerstvého sněhu, objevily i na silnici I/10 mezi Kořenovem a Harrachovem, kde kamiony neměly šanci a řidiči je museli odstavovat.

Jako obvykle uvízl kamion také v serpentinách mezi Kunraticemi a Lukášovem, ale dopravu tentokrát neochromil.

Znovu se ozývaly stížnosti na silničáře, a už nejen z Tanvaldska. „To, jak letos vypadá zimní údržba, je skutečně katastrofa. Takový rozdíl v kvalitě údržby a sjízdnosti mezi obecními silnicemi a těmi krajskými nepamatuji,“ řekla Deníku starostka Zásady Libuše Ducháčková a dala tak vzpomenout na nedávné běsnění starostů z Tanvaldska, kteří podrobili krajské silničáře obdobně ostré kritice.

Ředitel Krajské správy silnic Jan Růžička na nedávné stížnosti reagoval mimo jiné slovy, že se v aktuální zimní sezoně bohužel opakují dny s intenzivním spadem mokrého těžkého sněhu při teplotách okolo nuly a že tyto podmínky jsou pro zajištění sjízdnosti složitější, než při teplotách pod bodem mrazu. Právě husté sněžení za teploty kolem nuly se opakovalo i v minulých dnech a situace na silnicích byla opět neutěšená.

„Krátce po naší schůzce se zástupci Krajské správy silnic a Ředitelství silnic a dálnic se sice situace trochu zlepšila, ale teď že vypadá opět stejně mizerně. Chápu, že šetřit se musí a že někdy už šlo o náročný kalamitní stav, ale silnice jsou prostě obrovsky zúžené a špatně upravené. Letos to zkrátka vázne,“ řekl Deníku starosta Kořenova Luboš Marek.

O kalamitním stavu mluvil včera po předchozích čtyřiadvaceti­hodinových přívalech sněhu také starosta Desné Marek Pieter. I on potvrdil, že Krajská správa silnic sice dodržela některé věci, které po nedávných stížnostech slíbila, ale s údržbou z její strany stále spokojený není.

„Samozřejmě se budeme snažit se silničáři o problémech nadále jednat,“ konstatoval desenský starosta.

Přívaly sněhu nadělaly v minulých dnech problémy nejen v horských oblastech, ale i v níže položeném Jablonci, kde musely místní technické služby začít sníh ve velkém odvážet pryč z ulic, protože na mnoha místech už ho nebylo kam odhrnovat.

Jen v době od pátku do pondělí odvezli pracovníci technických služeb z města téměř dvě stovky nákladních aut plných sněhu. Bílé hromady putovaly na dočasnou deponii v sousedství překladiště na Proseči nad Nisou.

Dnes v noci by navíc měly udeřit silné mrazy a z toho důvodu pracovníci technických služeb začali odvážet sníh z ulic už i v noci.

„Od pondělního odpoledne se intenzivně věnujeme také sídlištím. Hrozící mrazy nás nutí k tomu, abychom odváželi sníh na deponii i v nočních hodinách, protože jakmile zmrzne v závějích, nebude možné s ním nic dělat. Proto prosíme občany, aby byli k ruchu způsobenému úklidovou technikou tolerantní,“ konstatoval místostarosta Jablonce Miloš Vele.

Dodal, že doufá, že i v noci bude možné uklízet sníh z chodníků kolem frekventovaných silnic a přitom neohrozit bezpečnost silničního provozu.

Na mnoha místech bohužel zimní údržbu jako tradičně komplikují nebo dokonce znemožňují špatně zaparkovaná vozidla.

„Každý den se snažíme uvolňovat od sněhu sídlištní parkoviště, narážíme však stále na stejný problém – řidiči nerespektují dodatkové tabulky o zákazu stání za sněhu nebo přenosné zákazové značky,“ potvrdil vedoucí oddělení komunikací a koordinátor zimní údržby Pavel Kozák.

Jak uvedl, přednostně jsou od sněhu uvolňované prostory před zdravotnickými a školskými zařízeními a před Domovy s pečovatelskou službou.

„Sníh je mokrý a těžký, takže četa o pětatřiceti lidech, která odklízí sníh ručně hlavně z přechodů, začíná být unavená,“ poznamenal Pavel Kozák.

Technické služby využívají k úklidu sněhu veškerou vlastní techniku a i to je málo.

„Už využíváme i techniku našich dodavatelů,“ podotkl ředitel Technických služeb Jablonce nad Nisou Milan Nožička.