V první pětici škol, jejichž žáci zvládali za posledních pět let zkoušky jak z češtiny, tak matematiky s nejvyšší úspěšností v jabloneckém okrese, jsou podle údajů ze zdrojového portálu prijimacky.ai a Cermatu školy nejen z Jablonce nad Nisou, ale i dalších menších měst a obcí regionu.

Vysoká úspěšnost žáků u přijímaček ještě neznamená, že taková škola je ta nejlepší. Z prostých statistických údajů totiž nelze přesně zjistit, zda se na přípravě žáka k přijímačkám podílela pouze škola, nebo ho k důležitému životnímu kroku připravili, třeba i připlacením soukromého doučování, jeho rodiče.

Nejvyšší čísla má jedna z nejmenších škol v Jablonci nad Nisou Základní škola Antonína Bratršovského, a to z oblasti přijímacích zkoušek na střední školy z českého jazyka i matematiky.

Tady válí v češtině

Nejúspěšnější školy na Jablonecku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Antonína Bratršovského, Jablonec nad Nisou        65,22
ZŠ Liberecká Jablonec    62,20
ZŠ Pivovarská Jablonec  62,20
ZŠ Arbesova Mšeno        61,55
ZŠ Josefův Důl               60,50

Jde o soukromou školu a odměna je nadstandardní vyučování. A na to naroubované individuální úspěchy žáků. V podstatě žáci z této školy pravidelně vítězí v různých dovednostních olympiádách nebo ve specializovaných soutěžích. Například v Business Talent, což je soutěž zaměřená na podporu polytechnického vzdělávání pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol.

Pavla Petráková učí matematiku už 24 let, z toho 20 na ZŠ Antonína Bratršovského. Napříč celým druhým stupněm. Každý ročník vede cíleně až do vyvrcholení základní docházky. K přijímacím zkouškám připravuje žáky od osmé třídy, v deváté třídě pak o to intenzivněji. Dvě hodiny týdně mají deváťáci vyčleněny na takzvaný školní klub. Jde o hodiny navíc, vždy v odpoledním čase.

„Nejprve pracujeme na dílčích úlohách, od února najíždíme na testový režim,“ přiblížila Petráková. Navíc dětem připravuje speciální individuální výuky.

Přijímací zkoušky z matematiky jsou noční můrou mnoha dětí. V přípravě mohou pomoci i příklady, které najdete v článku. Ilustrační snímek
Test k přijímačkám na střední školu: Vyzkoušejte si matematiku a český jazyk

Cirka týden před samotnými přijímacích zkoušek tady připraví přijímací zkoušky nanečisto, což bude nejvěrnější simulace reálných testů.

„Nejprve máme 70 minut na matematiku, poté přestávku, během níž si probereme, co kdo udělal za chyby. Poté proběhne ve stejném režimu zkouška z češtiny,“ doplnila učitelka českého jazyka Pavla Lejsková.

Nápad na přijímačky nanečisto přišel v době opatření proti šíření covid-19. „Osvědčilo se nám to. Jediné, co neumíme nasimulovat, je ten stresový faktor. Ten může odstartovat neznámé prostředí, neznámí lidé,“ doplnila Petráková.

„Jdeme více do hloubky"

Na pomyslném druhém místě v úspěšnosti žáků u přijímacích zkoušek je na Jablonecku naopak největší základní škola v Jablonci nad Nisou - ZŠ Liberecká. „Je možná zajímavé, že na škole neorganizujeme žádnou zvláštní přípravu nad rámec běžné výuky. To necháváme na rodičích. Ale od ledna probíhá výuka v obou předmětech v devátých třídách více do hloubky. Zaměřujeme se na pochopení technologie přijímaček, upozorňujeme na možná stresová místa,“ poznamenal ředitel ZŠ Liberecká Martin Chytka.

Tady válí v matice

Nejúspěšnější školy na Jablonecku dle výsledků přijímaček (v procentech)

ZŠ Antonína Bratršovského, Jablonec nad Nisou        58,06
ZŠ Liberecká, Jablonec   51,94
ZŠ Pivovarská Jablonec  49,17
ZŠ Smržovka                 48,25
ZŠ Malá Skála                48,04

Deváťáky tady zajímá, jak podat přihlášku nebo jak se připravit na otázky, které jim dělají problémy individuálně. „Synovi nešla jistá část z matematiky, s pomocí pedagogů a naší snahy se ale v problému zorientoval. V tom zápalu jsme ani nezkoumali možnost přihlášek, s čímž nám také škola pomohla,“ popsal Libor, syn jednoho ze žáků 9. třídy na ZŠ Liberecká.

Před školou, kterou navštěvuje k sedmi stům žáků, se deváťáci houfují. „Přijímačky dám. Mám dvě gymnázia a jednu odbornou školu. V rámci možností jsem asi připraven,“ popsal Petr. Jeho kamarádka Linda má kromě gymnázia vybranou obchodní akademii a jistí to oborem kadeřnice. „Když nevyjde střední škola, kadeřnici beru, už teď sem tam zastřihnu nějakou kamarádku, tahle práce by mě bavila.“

Letošní deváťáci netrpělivě vyhlížejí pololetní vysvědčení, které u mnohých rozhodne, na kterou střední školu si podají přihlášku. Jaké mají letos žáci možnosti? Čtěte v článku
Přijímačky 2024: Kolik se hlásí dětí, co si k nim vzít, jak podat přihlášku

Vynikající výsledky z přijímaček má ještě další škola z Jablonce nad Nisou - ZŠ Pivovarská.

Zajímavé ale je, že úspěšní jsou i žáci z dalece menších škol. Třeba těch v Josefově Dole nebo Malé Skále. Žáci z první jmenované jsou dobří v přijímačkách z českého jazyka, ve druhé v matematice.

„Na začátku školního roku dostávají naši deváťáci učebnice s přípravou na přijímačky. Nabízíme jim nejen zvláštní hodiny, ale i osobní konzultace. Samozřejmě hodně jde za samotnými žáky a jejich rodinami, protože devátý ročník není jen přípravou na přijímačky, ale stále se musí vyučovat nová látka,“ popsal ředitel ZŠ Malá Skála Lukáš Kočvara.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy

Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50,00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia. 

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat