I když loni byla vlivem sucha jablonecká přehrada poloprázdná, voda byla celé léto zdravotně nezávadná. Letos je naopak relativně plná, ale koupání se v ní nyní moc nedoporučuje. Výsledky měření prokázaly, že množství sinic v přehradě stoupá. Vedení jabloneckého magistrátu uvažuje o jejich likvidaci pomocí ultrazvuku.

„V první polovině července se na hladině jablonecké přehrady objevila viditelná skvrna sinic,“ informovala mluvčí radnice Jana Fričová. Krajská hygienická stanice proto ve čtvrtek 18. července provedla kontrolní měření, a to na dvou místech nádrže – u kiosku v blízkosti Povodí Labe a U Prutu.

Zatímco na začátku prázdnin bylo množství sinic u kiosku na čísle 1 700 buněk na mililitr, ve čtvrtek už měření vykázala 38 tisíc buněk. U Prutu bylo na začátku července 1 900 buněk/ml vody, nynější měření už mluví o čísle 37 500. „Výhled není optimistický,“ dodala Alena Hájková z jabloneckého územního pracoviště Krajské hygienické stanice.

Hygienici proto budou vodu v přehradě kontrolovat ještě bedlivěji. „Měřit bude jak hygienická stanice, tak Povodí Labe a zhruba koncem tohoto týdne budou další výsledky,“ sdělila vedoucí odboru stavebního a životního prostředí jabloneckého magistrátu Ivana Řimnáčová.

Hrozí zákaz koupání

Pokud bude počet sinic přibývat, hygienici mohou koupání v přehradě zakázat. Byla by to rána nejen pro turisty, ale i místní. Magistrát proto uvažuje, že zlikviduje sinice ultrazvukem. V Česku byla tato technologie s úspěchem odzkoušená na malých vodních plochách, ale i také například v hostivařské nádrži, která je velikostí zhruba srovnatelná s přehradou Mšeno. Tady proběhla likvidace sinic ultrazvukem úspěšně.

Jak tato metoda funguje? Do vody se ponoří sonary, které vysílají na velmi nízké frekvenci ultrazvuk. Jednotlivé buňky sinic mají vzduchové polštáře, rezonance ultrazvuku polštáře trhají, a tím je likvidují. „Výhodou ultrazvukové redukce sinic je stoprocentně šetrná technologie k životnímu prostředí bez chemie,“ doplnil náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík.

Se sinicemi v přehradě bojoval magistrát v minulosti nepočítaně. Vyhubit tyto malé organismy zkoušel pomocí takzvané elektrokoalugace. Na jistý čas pomohlo vysazení tisíců dravých candátů. Zarybnění dravou rybou je podle odborníků krokem k prevenci vzniku sinic. Na čas se to podařilo.

O kvalitě vody veřejnost hygienici průběžně informují na webu khslbc.cz, odkaz rekreační vody, a na celorepublikové adrese koupacivody.cz.

A jak poznat lidskou reakci na sinice? U koupajícího se člověka, podle toho, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobývá, se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Sinice také mohou produkovat různé toxiny. Projevy se liší podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy. Nejnebezpečnější je koupání ve vodě se sinicemi pro malé děti, těhotné ženy, staré lidi a alergiky. Pokud se v takové vodě vykoupete, neotírejte se ručníkem, ale osprchujte se.