Již je notoricky známo, že Jablonec letos slaví 150. výročí od povýšení na město. Nový kabát letos dostane i zdejší radnice.

Do konce srpna se část jablonecké radnice zahalila do lešení. Západní strana víceúčelové budovy dostane vzhled jako za mlada. „Při obnově fasády věže a západní strany radnice se vrátíme k autentickému materiálovému a barevnému řešení původní fasády z první třetiny 20. století," popsal náměstek primátora Lukáš Pleticha.

Zastaví hodiny

Zásadní opravou projde i fasáda na radniční věži. Kvůli tomu se zastaví i věžní hodiny. Několik měsíců budou ukazovat půl šesté.

Rozběhnou se zase, až bude fasáda hotová. „Jednak se bude pracovat na číselníku a jednak tím předejdeme případnému zničení hodin," vysvětlil Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby, který má stavbu na starosti.

Radnice se již halí do oděvu z lešení. „V současné době probíhá stavba lešení, vše se musí řádně ukotvit a zabezpečit plachtami a dalšími prvky, protože práce probíhají za provozu nejen radnice, ale i obchodů v přízemí," přiblížil Petr Mikulášek.

Stavba bude probíhat až do podzimu a vyžádala si i dopravní omezení a úpravu režimu parkování v bezprostřední blízkosti radnice.

I okna a ciferník

Kromě fasády dojde i na repasi oken, opravu či výměnu veškerých klempířských prvků a také opravu ciferníku věžních hodin. Samotný hodinový stroj je pečlivě udržován průběžně.

Již repasovaná okna se budou zalepovat, aby nedošlo k jejich poškození. Teprve, až bude lešení pevně stát, provede se důkladný průzkum fasády, aby bylo definitivně jasné, jaké technologické postupy se použijí. Dosud se odebíraly pouze vzorky z přístupných míst, na jejichž základě se stanovil předběžný postup pro potřeby projektu.

„Okna na věži se budou také repasovat, výměnu je nutné koordinovat se stavebními pracemi na obnově fasády," konstatuje Pleticha. Obnovou projde 48 věžních oken, z nichž 15 nahradí repliky. Dalších 14 oken určených k opravě jsou tzv. americká ve 2. patře západní strany radnice, která jsou atypická a mají různé rozměry. „Jsou dvoukřídlá, vertikálně posuvná a v současné době v havarijním stavu netěsní, nelze je otevírat, takže není možné větrat a čistit je," vysvětlila Zuzana Bencová z oddělení investiční výstavby.

Veškeré práce budou stát cirka deset milionů korun, část činí dotace Ministerstva kultury z fondu na obnovu památek.