Zastupitelé města Jablonce sice už v lednu odsouhlasili darování hasičského veterána stříkačky značky Mercedes Benz z roku 1942 Muzeu hasičské techniky v Chrastavě, ale teprve ve středu 11. března oficiálně navštívil primátor Jablonce Petr Beitl Chrastavu, aby spolu s tamním starostou Michaelem Canovem stvrdili podpisem darování nepojízdného vozu. Ten byl znalcem oceněný na 35 tisíc korun a prozatím čeká na svou opravu v chrastavské hasičárně. Město tento unikátní vůz, který je v ČR pouze ve čtyřech exemplářích do muzea propůjčilo už v roce 2001.

Místní hasiči chtějí veterána repasovat a učinit z něj součást stálé expozice jednoho z největších muzeí hasičské techniky v Čechách. „Stříkačka byla původně v hasičárně ve Vrkoslavicích. Není pojízdná, ale věřím, že se nám podaří dát ji znovu do pořádku. Je to krasavice," usmíval se při pohledu na darovaný exponát Miroslav Pivoňka, někdejší velitel chrastavských hasičů. Právě on před několika lety založil a vede toto hasičské muzeum. „Je to nadšenec, zapálený pro hasiče i pro muzeum, dokáže strhnout lidi a muzeum je hlavně jeho zásluha," chválí Pivoňku starosta Canov.

Expozice Muzea hasičské techniky je opravdu velkolepá, mapuje více jak 150letou historii hasičského hnutí. „Hasiči z celých Čech naši expozici respektují, a pokud je to možné, tak doplňují. Máme tu exponáty až z Havlíčkova Brodu, ale i z blízkého okolí," řekl Miroslav Pivoňka, který zároveň připomněl nedílnou část úspěchu Janovu nad Nisou, Jablonci, Osečné nebo Jenišovicím, které zde mají své exponáty. Právě Vrkoslavice jsou v muzeu zastoupeny hned několikrát, mimo jiné i historickým obalem na pamětní knihu hasičského sboru.

Muzeum překvapilo i samotného Petra Beitla, který se zajímal se o fungování starých stříkaček, rozhoukal historickou sirénu a se zájmem se vyptával Pivoňky na technické podrobnosti. „Jsem ohromen, jak velkou a krásně zrenovovanou sbírku hasičské techniky v Chrastavě mají. Celé muzeum je krásná technická pánská hračka a musím říct, že naše stříkačka bude mít důstojné sousedy," okomentoval návštěvu muzea Petr Beitl.

Kromě slavnostního podpisu smlouvy na chrastavské radnici absolvoval primátor v doprovodu starosty i prohlídku města, při níž se zajímal zejména o povodeň, která zatopila Chrastavu v roce 2010. Starosta se také pochlubil transbordérem v Andělské hoře, který nahradil povodní strženou kovovou lávku.