Jak se zdá, jablonecký magistrát „chytil slinu“, alespoň co se týče architektonických soutěží. Po dopravním terminálu jsou na řadě záchodky v okolí první přehrady Mšeno.

K osmi veřejným toaletám v okolí jablonecké přehrady přibudou další tři bezbariérová sociální zařízení. Magistrát chce na jejich podobu vyhlásit architektonickou soutěž, mělo by se tak stát ještě v červenci s termínem ukončení na přelomu srpna a září. Na nové záchodky má město vyčleněno 15 milionů korun, další peníze pak putují do údržby sociálních zařízení. „Pouze údržba toalet u přehrady stojí ročně 250 tisíc korun,“ poznamenala mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Město Jablonec nad Nisou.
Korálky jako turistické značky? Jablonec to zvažuje

Zcela nové zařízení by mělo nahradit záchodky u Bižuterie, které jsou sice důkladně uklízeny, přesto nepůsobí vábně. „Tam bych dnes na toaletu nešla ani náhodou. Tak otřesné záchody provozuje město,“ stěžovala si na magistrátu jedna z pravidelných návštěvnic přehrady.

Sezonní provoz nabídne sociální zařízení u parkoviště naproti bývalému Jablonexu. „Zde jsme plánovali pítko, ale protože jde o jakési nástupní místo k přehradě, chceme je doplnit o toalety,“ vysvětlil náměstek primátora Lukáš Pleticha. Třetí bude u Prutu, kde má vzniknout WC s celoročním provozem, jelikož je možné jeho vytápění. „Je uprostřed přehrady a v zimě ho budou využívat bruslaři či lyžaři,“ doplnil Lukáš Pleticha.

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou
KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

Magistrát bude po architektech požadovat bezbariérovost zařízení. Součástí mají být sprchy, převlékárny a baby point. „Předpokládaná hodnota jednoho objektu je zhruba pět milionů korun, čili hodnota očekávané zakázky bude okolo 15 milionů korun,“ upřesnil Pleticha.

O budoucí podobě nových toalet rozhodne odborná porota. „Myslím, že vybrat z více návrhů je nejlepší cesta. Jsme otevření novým nápadům. Hodnocení je však třeba provést z více hledisek, je třeba zohlednit ekonomiku stavby, ale i provozu,“ doplnil Pleticha. V blízkosti jablonecké přehrady je hned několik sociálních zařízení. V centru města pak zájemci najdou čtyři místa: na autobusovém nádraží, v Tyršových sadech a u letního kina. V Soukenné ulici na konečné tramvaje čekají na návštěvníky moderní toalety.

Ojedinělou pamětní minci k letošnímu 200. výročí narození slavného rodáka, Dr. F. L. Riegra, vydala v těchto dnech semilská radnice.
Město Semily vydalo minci k uctění slavného rodáka

Architektonické soutěže se magistrátu zalíbily po úspěšném klání o podobu dopravního terminálu. V té době se už vědělo, že nad terminálem se bude třpytit přístavba Muzea skla a bižuterie v podobě skleněného krystalu. Architektonickou soutěž na podobu terminálu pak s přehledem vyhrál návrh architektonické kanceláře Domyjinak. „Terminál je navržený jako transparentní skleněný hranol, který vytváří odezvu nové přístavbě muzea,“ popsal za studio architekt Petr Šikola.

Kromě skleněné střechy nabídne terminál také lávku propojující centrum města jak s terminálem, tak s vlakovým nádražím. Uprostřed lávky bude bezbariérový sestup, zřejmě výtah, dolů na terminál. Terminál vyroste mezi ulicemi Kamenná, Lipanská a 5. května. Povede sem i tramvajová trať. Podle pravidel dotace musí být terminál v provozu v roce 2023.

Architekt Petr Stolín (vlevo) i jablonecký primátor Petr Beitl prezentovali veřejnosti projekt Slunečního pavilónu.
Zanedbané Sluneční lázně si na opravu ještě počkají