Lidé si totiž stěžovali, že získat zdarma kompostér od jabloneckého magistrátu je práce pro hotového úředníka. Jablonečtí zastupitelé proto výrazně zjednodušili podmínky. „Trvalo mi dlouho, než jsem se formuláři prokousal, a pak jsem musel na úřadě ještě přepisovat chybný zápis,“ přiblížil složitost původních žádostí třiapadesátiletý Karel z Kokonína.
NOVÁ VÝZVA
Se žádostí ale zcela pohořeli například ti lidé, kteří v Jablonci vlastní nemovitost, ale nejsou obyvateli města. Naštěstí pro ně jablonečtí zastupitelé schválili vyhlášení další výzvy pro podávání žádostí a také úpravu podmínek pro poskytnutí. Nově bude město kompostéry poskytovat i lidem, kteří nemají v Jablonci trvalé bydliště, ale vlastní zde nemovitost.
Jednou z podmínek je, že pozemek, na němž kompostér stojí, nesmí být veřejně přístupný a musí se nacházet v katastru města. Majitelé zahrad o rozloze větší než 900 metrů čtverečních mohou podle nových podmínek požádat o druhý kompostér. O možnost získat kompostér pro svoji zahradu byl mezi lidmi velký zájem a často se na to ptali. „Snažili jsme se jim vyhovět a vloni se nám podařilo získat evropskou dotaci na nákup 1200 kusů zahradních kompostérů,“ popsal náměstek primátora Miloš Vele.
Letos v březnu si tak lidé mohli podávat první žádosti o jejich bezplatné zapůjčení. Po uplynutí doby udržitelnosti dotačního projektu, tedy do roku 2023, přejdou kompostéry do jejich vlastnictví.
„V první vlně jsme obdrželi 750 žádostí, které postupně vyřizujeme, a kompostéry vydáváme,“ popsala Barbora Šnytrová z oddělení veřejné zeleně. Výdejním místem je areál teplárny na Brandlu, kde jsou kompostéry uskladněné. „O termínech vydávání žadatele s předstihem informujeme e-mailem nebo telefonicky. Na místě s nimi sepíšeme smlouvu a kompostér jim předáme,“ dodala Šnytrová.
Součástí projektu na pořízení kompostérů byl také nákup štěpkovače. Ten bude lidem k dispozici bezplatně prostřednictvím technických služeb pravděpodobně od června. „Připravujeme systém jeho využívání a veřejnost budeme včas informovat,“ řekla Šnytrová. „V každém případě půjde o využití s obsluhou. Půjčovat štěpkovač individuálně nebudeme,“ doplnila.
Celkové náklady na pořízení kompostérů a štěpkovače jsou 3,7 milionu korun, přičemž dotace z EU činí 3,1 milionu. Díky dotacím se na Jablonecku v posledních letech objevily kompostéry například na Tanvaldsku, kde projekt odstartoval na začátku roku 2014, železnobrodská radnice pak s žádostí o dotace na kompostéry uspěla v roce 2015.