Nejlepší starosty a primátory z let 2010 až 2014 včera na Pražském hradě vyhlásil Svaz měst a obcí ČR. Prezident Miloš Zeman při této příležitosti starosty označil za sůl země a za základ skutečné politiky.
V prvním ročníku soutěže svaz ocenil celkem 18 představitelů samospráv ze 300 nominovaných. Nejlepší starosty vyhlásil v každém ze 14 krajů a k nim odborná porota ještě vybrala nejlepšího primátora. Tři vedoucí radnic si odnesli cenu veřejnosti a dva ocenění předsedy svazu Dana Jiránka za mimořádný přínos svazu.

„Starostové jsou sůl země a právě z jejich základu vzniká skutečná politika," prohlásil Zeman na adresu šéfů měst a obcí v zaplněném Španělském sále. Ti nejúspěšnější by podle něj měli kandidovat v krajských, senátních nebo parlamentních volbách. „Pouze ten, kdo dokázal úspěšně řídit město, obec nebo kraj, je hoden toho, aby se pokusil úspěšně řídit stát," soudí prezident.

V projevu připomněl, že starostové jsou pod mnohem těsnější kontrolou občanů než celostátní politici a většina jejich činů podle Zemana také nemá tak dlouhodobé důsledky, aby za ně nenesli odpovědnost už během funkčního období. „Jsou samozřejmě výjimky, jako je tunel Blanka nebo Opencard. Ale to jsou výjimky hodné opovržení," uvedl prezident.

Znají svého primátora Jablonečané: Čtěte ve čtvrtečním vydání Jabloneckého deníku.