Klíčovou fázi hloubkové kontroly ukončilo Ministerstvo spravedlnosti posledního dubna a představilo výsledky. Ty nejsou pro okresní soudy v Jablonci, České Lípě, Liberci a Lounech nikterak lichotivé. Pracují nejpomaleji ze všech. Prověřovali zejména případy z posledních pěti let.

„V trestním řízení kontroloři prověřili přímo u nás na místě pět spisů, v civilním sedmnáct a pak si vyžádali ještě jeden. Ty jsme ale posílali do Prahy,“ uvedla předsedkyně Okresního soudu v Jablonci nad Nisou Vladimíra Kohoutková.

Mimo 23 spisů po ní nic jiného nechtěli. Jak kontroluje práci svých podřízených, jak často a jak postupuje, na to se jí také nikdo nezeptal. Proto se Kohoutkové příliš nezamlouvá ministrovo vyjádření, že jde o nedůsledný výkon státní správy.

„Rád bych ještě do mého odchodu z křesla ministra spravedlnosti rozhodl o postizích funkcionářům soudů, u nichž byly zjištěny významné nedostatky. Pochybeními soudců se už bude zabývat můj nástupce,“ uvedl ve středu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Účelem prověrky, uskutečněné v prvních měsících tohoto roku, bylo zmapovat situaci na okresních soudech severních Čech, konkrétně v České Lípě, Děčíně, Jablonci nad Nisou, Liberci, Litoměřicích, Lounech, Mostě a Teplicích.

Kontrola se zaměřila především na činnost soudců a funkcionářů soudů ve vztahu k nedodělkům. Severní Čechy tradičně patří k justičním oblastem s největším počtem nedodělků.

„Zásadně nesouhlasím, že by odkládání spisů byla v Jablonci běžná praxe,“ hájí se Vladimíra Kohoutková. Průměrně za poslední tři roky v trestním řízení měli vždy přes devět set případů ročně, ale přes tisíc vždy uzavřených. U civilních je to kolem 2200 nových ročně a o stovku více uzavřou.

Za období posledních 5 roků, tj. 1.1.2004 – 31.12.2008 bylo v trestní agendě v Jablonci nad Nisou podáno celkem 4276 obžalob a návrhů na potrestání. Nevyřízeno zůstalo k tomuto datu 463 věcí, z toho pouze 81 starších dvou roků a 3 věci starší 5 roků. K datu 30.4.2009 vykazuje zdejší soud 485 nevyřízených věcí, z toho naprostou většinu, tj. 337 věcí tvoří kauzy ve stáří do 1 roku, 76 věcí ve stáří 1 – 2 roky a pouze 72 věcí je starších 2 roků, z toho 5 věcí starších 5 roků. .Z tohoto pohledu je zřejmé, že soudci trestního úseku zdejšího soudu automaticky neodkládají kauzy o tři roky, jak bylo panem ministrem sděleno.

O výsledcích soudce informoval tisk
Právě v Jablonci prověřované spisy ministerskými úředníky patří k nejsložitějším. Jde o trestnou činnost související s drogami či o majetkovou trestnou činnost. „U rozsáhlé krádeže, kde jsou nakonec tři obžalovaní, jeden z nich uprchl do Belgie a nepodařilo se jej zatknout,“ uvedla příklad z jednoho spisu Kohoutková.

Nikdo na ministerstvu také nevzal v potaz personální stav. Přestože ministr spravedlnosti poslal na sever Čech posily, do Jablonce se žádná nedostala. „Do března letošního roku jsme namísto s patnácti soudci pracovali pouze s jedenácti až třinácti,“ dodala předsedkyně jabloneckého okresního soudu.

Veškerý výstup z ministerstva měla ve středu odpoledne Kohoutková pouze přes média. Jaký postih ji či její kolegy čeká, nemá ponětí.

„Tato prověrka odhalila některá závažná pochybení, za něž jsme se rozhodli navrhnout zahájení kárného řízení či uložení výtky za průtahy v civilních i trestních řízeních u celkem třinácti soudců a v případě předsedů a místopředsedů čtyř soudů v České Lípě, Jablonci nad Nisou, Liberci a Lounech za nedůsledný výkon státní správy,“ uvedl ministr Pospíšil.

I soudy v České Lípě a Liberci

O výsledku vědí i další šéfové okresních soudů. Předsedkyně Okresního soudu v České Lípě Alena Procházková sdělila, že s obsahem zprávy vydané ministerstvem je seznámená: „Nevím k tomu ale žádné další podrobnosti, proto se nemohu vyjádřit.“

Na Okresním soudě v Liberci ve čtvrtek odpoledne o výsledcích ještě nic nevěděli. „O tom, že prověrka probíhala samozřejmě víme, začala asi před dvěma měsíci. O výsledcích však zatím nic nevíme, dozvídám se o nich až od vás. Proto zatím nejsem schopen se k tomu vyjádřit,“ řekl Deníku tiskový mluvčí libereckého soudu Petr Hoček.

To, že je liberecký soud známý vysokým počtem nedodělků a dlouhými průtahy při řešení jednotlivých záležitostí, však Hoček nepopřel. Vše je podle jeho názoru způsobeno odlivem lidí z justice, ke kterému došlo po sametové revoluci.

„Právě severočeskou justici ten odliv poznamenal nejvíce. Od revoluce až do roku 2000 měly severočeské soudy nedostatek soudců, a přitom počet případů, které jsme museli řešit, se nijak nesnížil,“ uvedl Hoček. Dnes jsou v plném počtu.

„Přesto dnes děláme věci třeba z roku 2005 nebo 2006. Tenkrát jsme je dělat nemohli, protože jsme měli práci s případy třeba z roku 2001. Zlepšuje se to, ale pomalu. Účastníci by si oprávněně představovali kratší řízení, ale to my taky. I pro nás je složitější řešit čtyři roky starý případ,“ vysvětlil Hoček.

Následovat by měla prověrka, v níž by se ministerstvo spravedlnosti zaměřilo na výkon státní správy předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Jaké máte vy zkušenosti s Okresním soudem v Jablonci? Bylo Vaše jednání zdlouhavé? Zapojte se do diskuse.