VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jabloneckým varhanům hrozí zkáza. Nutně potřebují velkou opravu

Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ - Krásný hudební nástroj možná brzy utichne. Zachránit jej může jen celková, finančně náročná rekonstrukce.

19.1.2018 1
SDÍLEJ:

Kampanolog Radek Rejšek z Litoměřické diecéze v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v JablonciFoto: Deník/Denisa Albaniová

Varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na jabloneckém Horním náměstí jsou jedinečné svým zvukem i rozsahem. Nyní je jejich osud ohrožen. Varhany, které slouží již více než 85 let, potřebují nutné opravy, bez kterých jedinečné tóny utichnou.

Přesto je zde naděje, a to v podobě nadačního fondu Jablonecké varhany, který se snaží sehnat finanční prostředky, které by rozsáhlé opravy v hodnotě přibližně šesti milionů korun pokryly.

Nadační fond vznikl teprve před několika měsíci, přesto již na transparentním účtu přibývají první částky. „Vše začalo v létě tohoto roku, kdy mi děkan Oldřich Kolář svěřil své obavy. Rozhodla jsem se, že chci nějak pomoci zachránit toto dílo, to vedlo k založení nadačního fondu,“ sdělila Irena Kreiselová.

Varhany v číslech:1932 - rok postavení
43 - hlavních rejstříků
2862 - píšťal
6 milionů - cena oprav

Aktuální stav varhan je opravdu žalostný. To potvrzuje i rodina Žloutkových ze Zásady, která se na restaurování varhan specializuje. „Nyní varhany ještě hrají, ale objevili jsme velké závady, které nelze opravit bez celkového rozebrání nástroje. Některá místa jsou totiž nyní nepřístupná. Na stavu se podepsala i přítomnost červotoče,“ uvedl varhanář Bohumil Žloutek.

Opravy každé půlstoletí

Běžně se varhany, kterých je v České republice okolo šesti tisíc, opravují průměrně jednou za padesát let. Tyto varhany však slouží bez zásahu o více než třicet let déle. Od svého prvního koncertu 9. dubna 1932, tak neprošly žádnými významnými opravami.

„Někdy opravy varhan probíhají po částech, zde to ale vzhledem k rozsahu oprav a plánované rekonstrukci i celého kůru a varhanní skříně není možné,“ řekl děkan Oldřich Kolář. Dodal, že v době, kdy nebude možné varhany využívat, nahradí hudbu pravděpodobně elektrofonický nástroj.

Na opravy kulturních památek se daří shánět dotace, ale zde je situace složitější. „Rozhodli jsme se projektu pomoci, snažíme se ho zviditelnit. Hledali jsme dotační titul, ale tato možnost je ale nyní nulová,“ komentoval náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Význam projektu si uvědomuje i vedení Jablonce. „Jsme připraveni se na projektu podílet a podpořit ho,“ dodal náměstek primátora Miloš Zahradník.

Varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova potřebují zoufale zrekonstruovatJablonecké varhany si záchranu rozhodně zaslouží. Nejedná se sice o výrazně starý nástroj, přesto je unikátní. „Většinou se chrání zejména staré památky, jelikož koluje obecná myšlenka, že pouze to, co je dostatečně staré má památkovou hodnotu. Tyto varhany jsou ovšem stejně jedinečné. Patří k jedněm z největším varhan Litoměřické diecéze a zároveň pravděpodobně nejbohatší na zvuk vůbec,“ popsal kampanolog Radek Rejšek.

Do sbírky může přispět každý

Do pomoci na záchranu varhanů se může zapojit každý, jedinec i firma, a to například drobným příspěvkem do pokladniček v kostele a v Jabloneckém kulturním a informačním centru. Nebo poslat peníze na účet či veřejné sbírky.

Nejlákavější je ale možnost adoptovat si píšťalu. „Momentálně připravujeme rezervační systém pro zájemce o adopci píšťal, ten by měl být spuštěn na jaře tohoto roku,“ řekl Jiří Kreisel.

Majitel adoptované píšťaly tak nejen podpoří opravu varhan, ale získá i certifikát. Jeho jméno zanesou do knihy vložené po opravě do varhanní skříně.

Autor: Denisa Albaniová

19.1.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 15 540 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor Dělník nádvorní skupiny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15540 kč, mzda max. 15540 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DĚLNÍK - pracovník nádvorní party, , Zajišťuje:, - pomocné údržbářské práce, - celoroční úklid prostranství nemocnice (údržba komunikací, venkovních schodišť, chodníků pro pěší, trávníků, atd.), - údržbu a vyprazdňování venkovních odpadkových košů, manipulaci s tříděným odpadem, - pečuje o svěřenou techniku a stroje, - zajišťuje stěhování nábytku, materiálu, zdravotnického zařízení, , Požadujeme:, - aktivní přístup k práci, spolehlivost, - manuální zručnost, - fyzickou zdatnost, , Uvítáme, - praxi na podobné pozici, , , V případě zájmu o pracovní místo nebo pro bližší informace kontaktujte vedoucího oddělení provozu a správy majetku pana Bc. Daniela Maděru – tel: 483 345 170, E-mail: daniel.madera@nemjbc.cz, , Nabízíme:, - přátelský kolektiv, - zázemí stabilní organizace, - zaměstnanecké stravování, - čerpání z fondu FKSP (příspěvek na rekreaci, masáže, tábory pro děti, penzijní pojištění), - 3 sick days (po roce zaměstnání), - práci na pracovní smlouvu. Pracoviště: Nemocnice jablonec nad nisou, Nemocniční, č.p. 4446, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Pavel Kureš, +420 483 345 494.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocný kuchař/ka - pomocné práce při přípravě jíděl, praxe výhodou, pracovní doba od 7.00 - 15.00 hod., Hlásit se telefonicky.. Pracoviště: Jaroslav obyt - restaurace městská hala, U Přehrady, č.p. 4747, 466 02 Jablonec nad Nisou 2. Informace: Jaroslav Obyt, +420 606 623 719.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 15 500 Kč

Ošetřovatelé v oblasti pobytové péče Ošetřovatel, ošetřovatelka (NZP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Ošetřovatel/ka - 1x pro oddělení CHIRURGIE a 1 x pro oddělení INTERNY (JIP), , Zajišťuje:, - asistenci při ošetřovatelských a diagnostických výkonech, - hygienickou péči o pacienty, - úpravu nemocničního lůžka, - pomáhá při podávání stravy, - podílí se na dezinfekci a sterilizaci zdravotnických prostředků , , Požadujeme:, - střední odborné vzdělání s výučním listem (obor ošetřovatel/ka), - aktivní přístup k práci, spolehlivost, , Uvítáme, - praxi v oboru (není podmínkou, místo je vhodné i pro absolventy), , , V případě zájmu o pracovní místo kontaktujte personální oddělení - Bc. Lenku Kaprasovou – tel: 483 345 484, E-mail: lenka.kaprasova@nemjbc.cz, , Nabízíme:, - přátelský kolektiv, - zázemí stabilní organizace, - zaměstnanecké stravování, - čerpání z fondu FKSP (příspěvek na rekreaci, masáže, tábory pro děti, penzijní pojištění), - 3 sick days (po roce zaměstnání), - práci na pracovní smlouvu. Pracoviště: Nemocnice jablonec nad nisou, Nemocniční, č.p. 4446, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: , .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 19 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace referent veřejných zakázek. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - komplexní administrace a evidence veřejných zakázek (příprava, tvorba a posuzování zadávacích podkladů včetně smluv, zahájení řízení, uveřejňování, posouzení a hodnocení nabídek, vyhotovování protokolů, rozhodnutí a dalších dokumentů, korespondence, organizace a řízení jednání komisí atd.) , - odpovědnost za dodržování zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek a předpisů organizace upravujících zadávaní veřejných zakázek, - poskytování metodické a odborné podpory pracovníkům organizace v oblasti veřejných zakázek, , Kvalifikační předpoklady a jiné požadavky: , - vyšší odborné vzdělání nebo vysokoškolské vzdělání , - znalost zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů a praxe v oblasti zpracování veřejných zakázek NUTNÁ!, - dobré organizační a komunikační schopnosti, zkušenost s administrativou , - vysoké pracovní nasazení, flexibilita, - pečlivost, spolehlivost, samostatnost , - dobrá znalost práce s výpočetní technikou (MS Office, prostředí Windows) , - řidičský průkaz skupiny B , , Platové zařazení: , - 10. - 11. platová třída dle nařízení vlády č.341/2017 Sb., dle dosaženého vzdělání, - rozpětí základního platu od 19 000 Kč do 26 000 Kč dle započitatelné praxe , - osobní ohodnocení, zaměstnanecké benefity, , Předpokládaný termín nástupu: , - červen 2018 nebo dle dohody, , Místo výkonu práce: , Krajská správa silnic Libereckého kraje, příspěvková organizace, pracoviště Jablonec nad Nisou , (od 01/2019 pracoviště Liberec), , Lhůta pro podání přihlášky: do 31. května 2018, , Způsob podání přihlášky:, - písemně na adresu Krajská správa silnic Libereckého kraje, p. o., personální oddělení, Československé armády 4805/24, 466 05 Jablonec nad Nisou nebo elektronicky na e-mail: jana.krykorkova@ksslk.cz , Součástí přihlášky bude strukturovaný životopis uchazeče a do předmětu zprávy uveďte, prosím, název pracovní pozice.. Pracoviště: Krajská správa silnic libereckého kraje - pracoviště jablonec n.n., Československé armády, č.p. 4805, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Jana Krykorková, +420 488 043 250.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jablonecký cyklista sbírá tituly doma i v zahraničí.

Ondra Zelený chce obhájit tituly

Marta Janovská.

Policie pátrá po ztracené seniorce. Dosud se nevrátila do domova důchodců

KRÁTCE: Co se děje na Jablonecku? Přečtěte si stručný přehled

Jablonecko – Od přehrady zmizely oranžové kontejnery, ve školce mají volná místa a nově otevřený průjezd z ulice Mládí do ulice Palackého.

Pozor na kroupy a silný vítr. Bouřky budou řádit do konce týdne

Severní Čechy - Ve středu se mají silné bouřky tvořit místy na celém území České republiky. Ve čtvrtek a v pátek budou v jihozápadní polovině území. Doprovodí je přívalový déšť, kroupy a silný vítr. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak rozšířil svou předchozí výstrahu před bouřkami na další dny.

FOTO: V galerii vystavují šité sochy

Liberec – Fantaskní příšerky jako vystřižené z animovaných hororů jsou nově k vidění v Oblastní galerii Liberec na výstavě nazvané Platónův jednorožec.

Řidič BMW srazil silně opilého muže, nadýchal tři promile

Jablonec n. N. - Téměř tři promile nadýchal chodec, který byl sražen řidičem BMW v Palackého ulici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT