Na konec července asi jen tak nezapomene devětaosmdesátiletý muž z Hrubé Horky na Železnobrodsku. Pod záminkou vrácení nějakých přeplatků se neznámá žena vloudila nejdříve do jeho domu a poté seniora vylákala ven.

Při tom mu odcizila peníze, které měl uložené v pouzdře v zásuvce komody. „Žena s cizojazyčným přízvukem poté odjela v tmavozeleném voze,“ popsala Dagmar Sochorová, mluvčí jablonecké policie. Pachatel je stále neznámý.

Ale nejen podobné případy daly vzniknout projektu Městské policie Jablonec pod názvem Dědečku a babičko, zahrajme si maličko, který chce mazat předsudky existující mezi mládeží a seniory.

Každou sobotu a neděli se na Dětském dopravním hřišti v ulici Podskalí setkávají obě skupiny na zábavných seminářích pod vedením strážníků. „Chceme, aby se obě skupiny blíže poznaly a nebyly k sobě lhostejné,“ uvedl Josef Penz, vedoucí analytiky MP a autor projektu. Projekt se snaží zmírnit třecí plochy mezi oběma skupinami. A pro mládež se jedná o alternativní způsob, jak trávit volný čas.

Návštěvníky čeká nejen povídání o rizikových situacích či prezentace práce strážníků, ale i program, v němž si mohou vyzkoušet chování v dopravě nebo možnost zahrát si pétanque nebo kuželky.

„Pro lidi s poruchou rovnováhy máme i speciální tříkolku, aby si mohli v pohodlí vyzkoušet pohyb v dopravě,“ doplnil Penz.

Senioři a mládež také mezi sebou hledají společnou řeč, protože mladí hovoří pro mnohé seniory příliš moderně a technicky.

Strážníci v rámci semináře pouštějí i klipy, které ukazují, jak se chovat v rizikových situacích, tedy i v případě, když na dveře zaťuká falešný prodejce. „Klipy jsou naše práce, takže filmařsky nic moc, ale účel splní,“ poznamenal autor projektu.

Semináře poběží až do konce srpna každou sobotu a neděli dvakrát denně, vždy na dětském dopravním hřišti.

Senioři získají od strážníků osobní alarm, tiskoviny, ze kterých se dozvědí, jak se chránit před okradením, jak předcházet riziku přepadení nebo jak se vyhnout podvodu.

Kromě osobního alarmu či tiskovin s pokyny, jak se vyhnout krizovým situacím, dostanou senioři, kteří přijdou v sobotu a v neděli v devět hodin dopoledne nebo v půl jedné po obědě na dětské dopravní hřiště, i samolepku, kterou strážníci radí vylepit zevnitř na dveře bytu.

„Jsou na ní důležitá telefonní čísla na policii i na nás. A tři hlavní preventivní opatření, tedy zamykat, neotvírat cizím lidem a nenosit u sebe větší hotovost. Senior to vidí na dveřích, když se chystá otevřít a opatření mu mohou napovědět,“ vysvětlil Josef Penz, vedoucí analytiky Městské policie Jablonec.

Přečtěte si také poznámku Lenky Střihavkové ZDE