Pokřik šestnácti dětí, převážně Romské národnosti, se nese přes řeku na druhou stranu. Ač není právě nejtepleji, skáčou svorně do studené vody Jizery.

Tak tráví volný čas děti z prvního turnusu příměstského tábora pro děti ohrožené sociálním ohrožením. „Pořádá jej město ve spolupráci s občanským sdružením Prostory a Centrem sociálních služeb v Jablonci,“ přiblížila Jana Fričová, mluvčí jablonecké radnice.

Po vykoupání zamířili kluci a holky na oběd, po obědě si vyzkoušeli lanové centrum na Žluté plovárně. „Já se nebojím. Už jsem tam jednou lezl, ale spadnul jsem. Nic to není,“ říká chlapec, který se představí nejdříve jako Lukáš, aby se pak opravil na Pepu. Jeho kamarád Jirka přikyvuje. „Ale hlavně, aby jsme už šli do vody, holky se loudaj s oblékáním,“ neskrýval netrpělivost Jirka. Oba bydlí v Zeleném údolí. Primárně pro děti z této oblasti je příměstský tábor určen.

Při koupání přesvědčuje svou odvahou, s níž se vrhne do chladné vody, aby pak všechny holky pěkně pocákal.

Na děti dohlíží Dana Císařová z občanského sdružení Prostory a Irena Svobodová, manažerka prevence kriminality jablonecké radnice, jimž pomáhají studenti pedagogiky volného času Technické univerzity Liberec.

„Na Žluté plovárně budeme dva dny, čtvrtek a pátek. Druhý den odpoledne máme půjčené rafty,“ popsala Císařová, která se o další děti bude starat i po dvou týdenní přestávce. Po ní nastoupí na příměstský tábor dalších šestnáct dětí.

Celý projekt se koná díky dotaci z Grantového fondu Libereckého kraje Podpora prevence kriminality, který tábor dotuje částkou rovných osmdesáti tisíc korun. Celkem příjdou dva turnusy na více než sto tisíc korun.

První turnus začal dětem již v pondělí. „Během prvních tří dnů si v Komunitním centru děti formou hry vyzkoušely základy hospodaření s penězi a zároveň si připomnělo, jak je důležitá spolupráce, ohleduplnost a zodpovědnost,“ popsala Irena Svobodová.

Po odpolednách děti navštívili dětské dopravní hřiště, kde pro ně připravila městská policie ukázky své práce, profesionální hasiči dovolili nahlédnout do své zbrojnice ve Mšeně. Poprvé se příměstský tábor podíval i k vodním záchranářům Českého červeného kříže. „Navštívili jsme jejich základnu na přehradě,“ upřesnila Svobodová.

V boji o dotace z Grantového fondu kraje byla úspěšná i Městská policie Jablonec nad Nisou. Realizuje tak projekt Dědečku, babičko, zahrajem si maličko. Městská policie se tímto projektem chce v rámci prevence kriminality věnovat hned dvěma věkovým kategoriím obyvatel společně – dětem a seniorům.

„Jedná se o dvě skupiny, které vůči sobě mají mnohdy kritické postoje. Našim cílem je zviditelnit rizika hrozící právě jim a navodit atmosféru vzájemného mezigeneračního porozumění,“ říká Miloslav Lejsek z MP.