Na okrajích Jablonce mohou za mrazivých nocí lidé narazit na podivuhodné přenosné ministavby, takzvaná iglou. Ta mají pomoci ortodoxním bezdomovcům překlenout mrazivé noci. Ač je v posledních dnech relativně teplo, mohou takové noci nastat i na jaře. V Jablonci je provozuje nezisková organizace Naděje a bezdomovci mohou iglou najít v azylovém domě Za Plynárnou.

Vypadá to jako větší spacák, jen v pevném tvaru. Nebo miniaturní zpodobnění leteckého hangáru. Člověk se tam tak tak s pár igelitkama vejde. Ale vejde, a to je to hlavní.

Uvnitř je těsno. Natolik, aby měl člověk problém se svléci. Ale tady se nepředpokládá žádná velká zásoba garderóby, tady jde jen o přežití mrazivých nocí. Člověk si malý prostor zahřeje vlastním teplem. Oproti venkovní teplotě je tu po chvíli asi o patnáct stupňů více. A za delší dobu ještě o chlup více. „Oceňuji, že lze iglou využít i v extrémních mrazech okolo minus dvaceti stupňů a přesto je uvnitř přijatelných deset až patnáct stupňů nad nulou,“ popsala oblastní ředitelka jablonecké Naděje Milena Havrdová.

Nezisková organizace Naděje získala celkem pět mobilních přístřešků díky nejmenovanému dárci. Dvě iglou využívá jablonecký azylový dům, další dvě poputují do Liberce a jeden přístřešek bude k dispozici v Mladé Boleslavi. Iglou získala zcela zdarma od dárce, který zaplatil vše včetně dopravy až na místo určení. V Libereckém kraji je Naděje jednou z prvních organizací, která iglou uvedla do používání pro lidi bez domova.

Za Jabloneckou oblast převzal nouzové přístřeší pracovník terénního programu Karel Pauch, který sám vyzkoušel na vlastní kůži montáž a přespání jedné noci pod tímto přístřeškem. „Cítil jsem se v iglou celkem bezpečně. Bylo tam teplo, trochu těsno, ale dalo se to,“ pochválil Iglou.

Přímo v Jablonci je více než 350 lidí bez přístřeší, z toho 70 osob žije přímo na ulici. „V Jablonci před problematikou bezdomovectví nezavíráme oči, ale snažíme se ji aktivně řešit. Pokud se iglou osvědčí, město podpoří nákup dalších,“ sdělil náměstek primátora David Mánek.

I přesto, že se rozšiřuje počet lůžek v jabloneckém azylovém domě, který spravuje právě Naděje, a jsou tu k dispozici horké židle a podobně, v mrazivých dnech je volných míst nedostatek. „Mobilní přístřešek vnímáme jako další rozšíření poskytovaných služeb azylového domu. Nabízí alternativu především pro lidi bez domova, kteří požívají alkohol, a tak nesplňují pravidla pro pobyt v noclehárně,“ vysvětlila vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martina Rosenbergová.

Iglou vymyslel Francouz Geoffroy de Reynal a na podzim letošního roku ho poprvé v České republice vyzkoušeli bezdomovci v Ostravě. Je vyrobeno z polyetylenové pěny a hliníková folie, je nehořlavé a skládací. Na jaro je terénní pracovníci prostě sbalí, vyčistí, vydezinfikují a uloží na další zimu.

Autory českého projektu Iglou Pavlu Klečkovou a Manu Chilauda pozitivní zpětná vazba velmi těší a i sami si postřehy lidí v terénu na Ostravsku ověřili. "Pro nás je nejdůležitější a nejlepší to, že to opravdu chrání jak před omrzlinami, tak umrznutím," uvedla Klečková.