Stovky lidí se i přes nepříznivé deštivé počasí připojily ke slavnostnímu procesí, které v úterý večer, v rámci oslav Svatojánských slavností Navalis konaných k poctě Jana Nepomuckého, vyšlo z Chrámu svatého Víta na Karlův most.

V gotické katedrále předtím pražský arcibiskup Dominik Duka odsloužil mši za Jana Nepomuckého, patrona lodníků a plavců. Pozornost přihlížejících přitahovaly zejména bohatě zdobené barokní kočáry, tažené šestispřežím kladrubských vraníků.

Dračí lodě na řece si turisté fotili

Kdo se pak vydal k Vltavě, rozhodně nelitoval. A byli tam i tři členové Dragons Jablonec. Ne ovšem jako diváci, ale připojili k posádce pražského týmu dračích lodí. Všech sedm lodí pak společně vyplulo po proudu Vltavy z Císařské louky ke Karlovu mostu.

„Nejprve nás čekala krátká zastávka na Rašínově nábřeží, kde jsme přibrali do lodi několik nových pádlařů," popisuje Jablonečan Martin Vrba. Nálada na lodi byla prý veselá. A plavbu plavební komorou, kde jsme byli poměrně rychle odbaveni, zvládli bez obtíží, aby se v pohodovém tempu dostali na místo konání hlavní akce.

Po zakotvení u výletního parníku Nepomuk, se posádky dračích lodí přeskupily a utvořily týmy pro exhibiční závod. Ten se jel od Mánesova ke Karlovu mostu (370 m). Odstartoval jej výstřel z děla po projití slavnostního průvodu přes Karlův most. Dle očekávání jej s přehledem vyhrála seniorská posádka KVAS Oldies a to i přes jejich úctyhodný průměrný věk 68 let.

Nebe v tu dobu zatáhlo a dorazilo znatelné ochlazení. V tento okamžik již bylo jasné, že na tuto akci se rozhodně nevyplatilo podcenit vhodné oblečení, což členům severského týmu RK Dragons Jablonec nedělalo žádný problém. Obzvlášť po zkušenostech s počasím z několika závodů dračích lodí na začátku letošní sezóny.

„Abychom se zahřáli, vyrazili jsme na dvanáctimetrové čínské dračí lodi na projížďku po Čertovce, kde nás u vodníka Kabourka zastihl větší déšť, který naštěstí netrval dlouho. Po celou cestu si nás turisté fotografovali, vzájemně jsme se zdravili a občas jsme jim stačili i zamávat," líčí Vrba zážitky na Vltavě.

Pódium postavili přímo na Vltavě

Hlavní program Navalis se konal na pódiu umístěném přímo na Vltavě. Celou akci zahájil kardinál Duka, který požehnal všem lodím, posádkám a všem lidem od vody a následně pokřtil sochu Jana Nepomuckého.

Takzvaná „Socha pod vodou" od akademického sochaře Petra Váni, která zachycuje postavu Jana z Nepomuku ve chvíli, kdy byl podle historie shozen do vody z Karlova mostu. Socha bude potápěči dosazena na dno Slapské přehrady asi 40 metrů pod vodní hladinu na místo, kde kdysi bývaly Svatojánské proudy.

Celý program zakončila ohňová show doprovázená osvětlenými vodními fontánami a na samém závěru také nádherným ohňostrojem.

„Počet pádlařů dračích lodí mezi tím značně prořídl, zejména těch kteří podcenili teplotu pozdního večera, a ve skromném složení se vydaly tři lodě na cestu zpět do loděnice," uzavírá zástupce jablonecké osádky Dragons a dodává: „Vyzkoušeli jsme si jet na dračí lodi čtyři kilometry jen v šesti pádlařích proti proudu Vltavy. Projeli jsme se pod Karlovým mostem a o půlnoci se kochali krásami osvětlené noční Prahy."

Martin Vrba s využitím čtk